Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
NOC. OTWARTE POLE

Epizodyczna scena informuje, że jeźdźcy w postaci Fausta i diabła galopują na karych koniach w stronę miasta. Po drodze spostrzegają ruch przy miejscu straceń, przygotowywania do procesu.

WIĘZIENIE

Faust chce wydostać Małgosię z więzienia, lecz Małgosia go nie poznaje, jakby była w transie, szalona. Z przerażenia utopiła swoje dziecko.

Gdy pokazuje się Mefisto, odmawia kategorycznie wyjścia, wie, że on czyha na jej duszę. Mefisto woła: „Potępiona”, na co odpowiada Głos z góry: „Zbawiona”
Małgosia odrzuca skruchę, skłania się do Boga, żałuje, ale dla powierzchownego diabła jest potępiona.

Podstawowy problem „Fausta”, czyli zakład Boga i Mefista nie zostaje rozstrzygnięty. Los jest jeszcze otwarty. Druga część dramatu obfituje w całkiem nowe przygody, zanim zakład się rozstrzygnie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw faustowski
2  Johann Wolfgang Goethe - życiorys
3  ProblematykaKomentarze: Faust - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-23 22:40:26

streszczenie dobre, ale mogłoby być lepsze brakuje kilku wątkow np podczas pobytu w Lipsku mefisto wywiercił dziury w stole bo oszukać studentów....nie ma takze wzmianki o piosence-dot. tłustego szczura otrutego przez kucharkę.


2019-01-17 21:46:18

nie czytalam tej lektury dlatego bardzo sie ciesze ze ukazalo sie jej streszczenie! jedyny moj zarzut to fakt iz bardzo niewygodnie sie je czyta, malo przejrzyste!


2019-01-16 20:34:32

Streszczenie jest niezłe, ale niestety nie zwraca uwagi na najważniejsze wydarzenia (dialogi). Kluczową sceną dramatu jest rzeczywiście zawarcie paktu, lecz przedstawienie się Mefistofelesa "Jam tej siły cząstka mała, co złego pragnąc, dobro wciąż działa" - to jedna z najważniejszych kwestii. Ukazuje przecież motyw dualizmu świata, niezbędny do zrozumienia całego dramatu.


2019-01-13 22:21:10

a ja ciesze sie ze wogole jest cos takiego i czytać tych glupot nie musze - wielkie dzieki za internet. I niech bog ma w opiece ludzi którzy to pisza.pozdro


2019-01-04 18:29:31

Napisane bardzo dobrze. Rzeczowo, rzetelnie i na temat, niczego nie pomija. Lekki i dyskretny humor ozywia nieco to streszczenie w sposob mily i nie narzucajacy sie.
Streszczenia książek
Tagi: