Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miłość Giaura i Leili jest głównym wątkiem powieści poetyckiej Georga Byrona. Pisarz ukazał to uczucie jako namiętność i sens życia głównego bohatera, siłę uwznioślającą, która w wyniku tragicznych okoliczności przeobraża się w destrukcyjną moc, niszczącą psychikę młodzieńca i prowadzącą go do zbrodni.

Giaur, młody Wenecjanin, po przybyciu do Grecji, nie potrafił odnaleźć się w obcym sobie kulturowo i obyczajowo świecie. Jego życie zmieniło się w chwili, kiedy ujrzał Leilę, brankę i ulubienicę baszy Hassana. Piękna dziewczyna zachwyciła młodzieńca, poruszając wszystkie jego zmysły i budząc w jego sercu namiętność, która stała się sensem jego egzystencji. Leila odwzajemniła jego miłość, dała mu szczęście i poczucie spełnienia. Giaur ubóstwiał ją ponad wszystko, nie zastanawiając się nad konsekwencjami ich miłości, nie myśląc o tym, że ich sekretny związek jest zakazany i łamie muzułmańskie normy społeczne. Liczyło się dla niego wyłącznie to, że kochał i był kochany.

Szczęście kochanków nie trwało długo. Hassan odkrył zdradę i postąpił zgodnie z prawem, które pozwalało mu ukarać niewierną nałożnicę śmiercią. Pod osłoną nocy Leila została uprowadzona z pałacu przez najemników i wrzucona do morza. Wkrótce wszyscy odkryli jej zniknięcie, lecz sądzono, iż dziewczyna uciekła z Giaurem.

Wenecjanin nie zdołał zapobiec tragedii. Pogrążył się w bólu i rozpaczy, winiąc się za jej śmierć. Utracił to, co było najważniejsze w jego życiu – miłość. Nie potrafił zapomnieć o doznanej krzywdzie, nie potrafił zaznać spokoju i myślał jedynie o zemście na człowieku, który, według niego, postąpił okrutnie. Miał świadomość, że basza zrobił to, do czego miał prawo, lecz pragnienie ukojenia własnego cierpienia było silniejsze niż racjonalna ocena tragedii, która go spotkała.

Gniew i gorycz doprowadziły ostatecznie Giaura na skraj wytrzymałości psychicznej i podjęcia decyzji, od której nie było już odwrotu. Młodzieniec wynajął zbójców i napadł na orszak Hassana, który opuścił pałac, aby przywieźć do niego nową żonę. W honorowym pojedynku Giaur zabił Muzułmanina, ale śmierć baszy nie przyniosła mu ukojenia. Wywołała jedynie wyrzuty sumienia, sprawiając, że stał się wewnętrznie rozdarty i uciekł przed światem, by w samotności szukać zapomnienia.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Znaczenie bohatera bajronicznego
3  „Giaur” jako powieść poetyckaKomentarze: Miłość Giaura i Leili

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: