Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tej samej nocy po raz pierwszy rozbłysło światła latarni zapalonej przez Skawińskiego. Po zapaleniu światła nowy latarnik długo stał na balkonie obok olbrzymich ognisk i próbował ogarnąć swoje położenie. Nie mógł jednak zebrać myśli. Czuł się jak ścigane zwierzę, które w końcu znalazło bezpieczne schronienie przed goniącymi je drapieżnikami. Latarnik czuł spokój i poczucie bezpieczeństwa. Myślał o swojej burzliwej przeszłości i o przyszłości, którą miał spędzić na wysepce.

Skawiński rozmyślał o swoim życiu, które zeszło mu na tułaczce po całym świecie. Rozbijał się po czterech stronach świata i próbował różnych zawodów. Ponieważ był uczciwy i pracowity, dorabiał się często większych pieniędzy, które jednak zawsze tracił, wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu. Skawiński był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem rządowym w Indiach Wschodnich, miał farmę w Kalifornii, był handlarzem w Brazylii (jego tratwa rozbiła się na Amazonce, a on sam tułał się przez kilka tygodni po tamtejszych lasach), był kowalem w Stanach Zjednoczonych, harpunnikiem na wielorybniku, miał fabrykę cygar w Hawanie. Zawsze kiedy wydawało mu się, że ułożył sobie życie, zdarzała się jakaś katastrofa, która wszystko niszczyła. Posada latarnika miała być końcem jego niepowodzeń i tułaczki. Uważał, że tej małej skalistej wysepki nie dosięgnie nieszczęście, które zdawało się nad nim ciążyć. Skawiński sam uwierzył w jakąś nieczystą siłę, która była przyczyną jego niepowodzeń. Kiedy ktoś pytał go o źródło niepowodzeń, wskazywał na Gwiazdę Polarną i mówił, że nieszczęście idzie stamtąd.

Skawiński nigdy się nie poddawał. Był człowiekiem, który po każdym niepowodzeniu powstawał. Mimo że przeszedł tak wiele, nadal miał wrażliwe serce dziecka. Np. podczas epidemii na Kubie zachorował, ponieważ rozdał całą chininę, którą miał, i nic sobie nie zostawił. Latarnik był człowiekiem przekonanym, że jeszcze wszystko się dobrze ułoży. Każdej zimy żył w oczekiwaniu na wydarzenia, które odmienią jego los. Nic takiego jednak się nie wydarzyło. Tymczasem Skawiński zestarzał się i z człowieka zahartowanego w bojach zmienił się w zrezygnowanego człowieka ze skłonnością do popadania w nostalgię. Nostalgia ogarniała go na przykład na widok jaskółek, ptaków podobnych do wróbli czy melodii, która przypominała jakąś słyszaną w młodości.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Latarnik - plan wydarzeń
2  Problematyka noweli - tęsknota Skawińskiego za ojczyzną
3  Czy „Latarnika” można uznać za pomnik ku czci Adama Mickiewicza?Komentarze: Latarnik - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-20 14:04:11

Jestem pod wrażeniem :) Przeczytałam najpierw tą książkę, a później zerknęłam na to streszczenie ^^ Zamieściłaś wszystkie istotne i te mniej informacje :)


2019-01-19 19:42:12

no całkieem , całkiem te streszczonko ;D tylko troche nie zaciekaawaa ta lekturaa ;d ale streszczenie jest git. najwazniejsze informacje i lux;P


2019-01-19 18:20:45

Mnie się bardzo podobają wszystkie streszczenia na tej stronie. Doskonałe przygotowanie do matury, dzięki temu mogę sobie powtórzyć każdą lekturę kawałek po kawałku. Dzięki wielkie:*


2018-12-15 21:16:27

do dAWID (CRIS759 {at} WP.PL . Jak się nie podoba to czytaj całą książkę. W streszczeniu nie chodzi tylko o to, aby treść sformułować jak najkrócej, ale również o to aby było ono zrozumiałe i zawierało dużo szczegółów. Wracaj do szkoły i do nauki.


2018-12-13 20:04:23

DOBRE STRESZCZENIE LECZ TROCHĘ za długie, W STRESZCZENIU CHODZI OTO ABY DANY TEKST opisać JAK NAJ KRÓCEJ DLATEGO JAK MIAŁ BYM wstawiać OCENY TO była BY 3+
Streszczenia książek
Tagi: