Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
III

Pewnego dnia latarnik przebudził się ze swojego półsnu. Kiedy zszedł po pozostawioną na brzegu żywność, zobaczył, że leży tam dodatkowa paczka, która była zaadresowana do niego i miała znaczki ze Stanów Zjednoczonych. Po rozpakowaniu paczki okazało się, że są w niej książki. Latarnik nie wierzył własnym oczom, kiedy zobaczył, że są to książki w języku polskim. Nie wiedział, kto przysłał mu polskie książki. Zapomniał, że niedługo po zostaniu latarnikiem przeczytał w pożyczonym Heraldzie o założeniu polskiego Towarzystwa w Nowym Jorku. Przesłał mu wówczas połowę swojej pensji, a teraz Towarzystwo w dowód wdzięczności przysłało mu książki. Staremu latarnikowi wydawało się, że na jego wysepce woła go coś dawno niesłyszanym głosem tak, jak w czasie burzy woła żeglarzy. Kiedy ponownie wziął książkę do ręki zobaczył, że były to wiersze. Nazwisko autora nie było mu obce, wiedział, że należy do wielkiego poety. Skawiński czytywał jego utwory w latach trzydziestych w Paryżu, później słyszał o jego wzrastającej sławie, ale w awanturniczym życiu, które prowadził, nie było miejsca na czytanie książek. Skawiński nie miał nie tylko polskich książek, ale też nie spotykał nawet swoich rodaków, dlatego kontakt z polską książką był dla niego ogromnym przeżyciem.

Kiedy Skawiński przewrócił kartę tytułową książki miał wrażenie, że na jego wyspie zaczyna się dziać coś uroczystego. Zegary wybiły piątą po południu, był to czas ciszy i spokoju. Stary człowiek zaczął czytać książkę na głos:
Litwo. ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie!...
Czytając, latarnik przeżywał wielkie wzruszenie: oczy zachodziły mu mgłą, głos zaczął się łamać. Po przeczytaniu następnego kawałka nie był już w stanie opanować łez. Rzucił się na ziemię. Myślał o tym, że od czterdziestu lat nie widział swojego ojczystego kraju. Od wielu lat nie słyszał też mowy rodzinnej. Teraz wydawało mu się, że jego piękny język ojczysty odnalazł go sam na tej odległej wysepce.

Nad schylonego latarnika zaczęły nadlatywać mewy, ponieważ zbliżała się godzina, o której zwykle je karmił. Skawiński oddał ptakom całe swoje jedzenie, a sam powrócił do czytania. Słońce zaczynało zachodzić, ale było jeszcze zupełnie widno. Latarnik przeczytał:
Tymczasem przenoś duszę moją utęsknioną


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Henryk Sienkiewicz – nota biograficzna
2  Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego
3  Problematyka noweli - tęsknota Skawińskiego za ojczyznąKomentarze: Latarnik - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-20 14:04:11

Jestem pod wrażeniem :) Przeczytałam najpierw tą książkę, a później zerknęłam na to streszczenie ^^ Zamieściłaś wszystkie istotne i te mniej informacje :)


2019-01-19 19:42:12

no całkieem , całkiem te streszczonko ;D tylko troche nie zaciekaawaa ta lekturaa ;d ale streszczenie jest git. najwazniejsze informacje i lux;P


2019-01-19 18:20:45

Mnie się bardzo podobają wszystkie streszczenia na tej stronie. Doskonałe przygotowanie do matury, dzięki temu mogę sobie powtórzyć każdą lekturę kawałek po kawałku. Dzięki wielkie:*


2018-12-15 21:16:27

do dAWID (CRIS759 {at} WP.PL . Jak się nie podoba to czytaj całą książkę. W streszczeniu nie chodzi tylko o to, aby treść sformułować jak najkrócej, ale również o to aby było ono zrozumiałe i zawierało dużo szczegółów. Wracaj do szkoły i do nauki.


2018-12-13 20:04:23

DOBRE STRESZCZENIE LECZ TROCHĘ za długie, W STRESZCZENIU CHODZI OTO ABY DANY TEKST opisać JAK NAJ KRÓCEJ DLATEGO JAK MIAŁ BYM wstawiać OCENY TO była BY 3+
Streszczenia książek
Tagi: