Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Żeromski opiera swoją powieść na kontraście. Z jednej strony: ludzie zamożni, którzy mają realny wpływ na kształt miast, ale nie mają ochoty na działanie. Z drugiej: biedota, która nie jest w stanie samodzielnie polepszyć swojego bytu. Bieda w Ludziach bezdomnych pokazana jest jako:
  • stan, na który jesteśmy skazani,
  • stan, który motywuje nas do zmian (Judym i Joasia są bohaterami, którzy wydobyli się z niższych warstw społecznych).

Postaci mają różny stosunek do biedy:
  • są wobec niej obojętni i zamykają oczy na problem,
  • wykorzystują swoją wiedzę i pozycję, aby ulżyć najbardziej cierpiącym i umożliwić im lepsze życie.

Żeromski pokazuje, że trzeba mieć odpowiednią wrażliwość, aby dostrzec najbiedniejszych.
„Warto choć raz w życiu przejść się zaludnionymi ulicami w stronę żydowskiego cmentarza. Można tam zobaczyć wnętrza pracowni, fabryczki, warsztaty i mieszkania, o jakich się filozofom nie śniło. Można zobaczyć całe rodziny sypiające pod pułapami sklepików, gdzie już nie ma ani światła, ani powietrza. W tym samym gnieździe kilku rodzin leżą stosy wiktuałów, załatwiają się rzeczy handlowe, przemysłowe, familijne, miłosne i łotrowskie, praży się jadło na śmierdzących tłuszczach, kaszlą i plują suchotnicy, rodzą się dzieci i jęczą przeróżni nieuleczalni wlokący kajdany żywota: Te miejsca odrażające wzdychają, gdy się przechodzi”.


Potrzeba także odwagi i samozaparcia, aby pomagać biedocie, o której nikt nie chce pamiętać.
„Skoro [Judym] urządził sobie z pierwszej widnej salki gabinet przyjęć, od razu zwaliła mu się na kark lawina Żydów, dziadów, obieżyświatów, biedaków, suchotników, rakowatych — wszystka, słowem, płacząca krwawymi łzami bieda polskiego cuchnącego miasteczka i nie inaczej cuchnących wiosek. Doktor rozsegregował ten materiał i zabrał się do niego. Jednych musiał przyjąć do szpitala na czas pewien, trzeba więc było uporządkować sam szpital. Do tego wziął się par force”.
Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - streszczenie (z video)
2  Ludzie bezdomni jako powieść społeczna
3  Idea a osobiste szczęście – wartości przeciwstawne czy do pogodzenia – postać doktora Judyma w „Ludziach bezdomnych” Stefana Żeromskiego