Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja powieści rozgrywa się podczas trzech dni maja 1929 roku podczas prawosławnego Wielkiego Tygodnia. Zaczyna się 1 maja, w Wielką Środę. Przybycie Wolanda do Moskwy zbiegło się więc z dniem międzynarodowej solidarności ludzi pracy, a spotkanie, na które tak spieszy się Berlioz, jest to uroczyste pierwszomajowe spotkanie Massolitu. Występ w teatrze Variétés ma miejsce w czwartek, bal u szatana: w piątek. Akcja kończy się w Wielką Sobotę odlotem Wolanda z Moskwy.

Fabuła powieści rozgrywa się w trzech światach, a co za tym idzie, trzech przestrzeniach, trzech perspektywach czasowych. Są to:
 • 1. współczesna Moskwa

 • 2. dawne Jeruszalaim

 • 3. wieczne zaświaty piekielne


 • Te trzy światy tworzą trzy płaszczyzny utworu. Łącznikiem między nimi jest szatan.

  Czas powieści traktowany jest tak, by wydarzenia biblijnego mitu dały się odczuć jako jednoczesne z moskiewskimi. To czas wyłącznie teraźniejszy, nieustannie aktualizujący przeszłość i czyniący to, co jest i było, elementami wspólnego przewodu myślowego. Można go nazwać czasem fantastycznym – np. północ może trwać w nieskończoność. Kolejne epizody moskiewskie ściśle do siebie przylegają, co zbliża do siebie współczesne wydarzenia z tymi odległymi w czasie.


  Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  dla: Kulturalna Polska klp.pl

    Dowiedz się więcej
  1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
  2  „Mistrz i Małgorzata” jako traktat o wolności
  3  Kompromitacja i rozbijanie moskiewskich układów  Komentarze: Czas i miejsce akcji Mistrza i Małgorzaty

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Imię:
  Komentarz:
     2019-03-18 16:32:46

  Rok 1929 jest hipotezą interpretacyjną, można ją wysunąć przez zestawienie czasu powstawanie utworu (1928-1940) oraz układu dni w tych latach (1 maja wypadajcy w Wielką Środę)


  2019-02-25 21:34:32

  W którym fragmencie powieści jest napisane, że wydarzenia mają miejsce w 1929 roku? Mam nadzieję, ze nie zmyśliliście sobie tego i odpowiecie mi pisząc numer rozdziału lub fragment, w którym to przeczytaliście.


  2019-01-11 22:44:11

  Nie powiedziałabym,ze to jest straszczenie(z takimi opiniami spotkałam sie czytając komentarze)To jest po prostu rewelacyjne opracowanie!Wszystko mi się złączyło w logiczną całość,a to,czego nie zrozumiałam czytając lekturę,wyjaśniło się.Z pewnością jeszcze niejednokrotnie będę korzystać z tych opracowań:)
  Streszczenia książek
  Tagi: