Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Akcja powieści rozgrywa się podczas trzech dni maja 1929 roku podczas prawosławnego Wielkiego Tygodnia. Zaczyna się 1 maja, w Wielką Środę. Przybycie Wolanda do Moskwy zbiegło się więc z dniem międzynarodowej solidarności ludzi pracy, a spotkanie, na które tak spieszy się Berlioz, jest to uroczyste pierwszomajowe spotkanie Massolitu. Występ w teatrze Variétés ma miejsce w czwartek, bal u szatana: w piątek. Akcja kończy się w Wielką Sobotę odlotem Wolanda z Moskwy.

Fabuła powieści rozgrywa się w trzech światach, a co za tym idzie, trzech przestrzeniach, trzech perspektywach czasowych. Są to:
 • 1. współczesna Moskwa

 • 2. dawne Jeruszalaim

 • 3. wieczne zaświaty piekielne


 • Te trzy światy tworzą trzy płaszczyzny utworu. Łącznikiem między nimi jest szatan.

  Czas powieści traktowany jest tak, by wydarzenia biblijnego mitu dały się odczuć jako jednoczesne z moskiewskimi. To czas wyłącznie teraźniejszy, nieustannie aktualizujący przeszłość i czyniący to, co jest i było, elementami wspólnego przewodu myślowego. Można go nazwać czasem fantastycznym – np. północ może trwać w nieskończoność. Kolejne epizody moskiewskie ściśle do siebie przylegają, co zbliża do siebie współczesne wydarzenia z tymi odległymi w czasie.  Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


    Dowiedz się więcej
  1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
  2  „Mistrz i Małgorzata” - znaczenie motta powieści
  3  Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dzieła