Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Moskiewski układ jest w powieści wymodelowany bardzo dokładnie. Na ów układ, materię powszedniości, składają się nawyki, reakcje, repliki, odruchy. To układ szpiegomanii, donosicielstwa, demagogii i gwałtu, które nie przestają być sobą także i wówczas, kiedy są obracane w żart. Nienormalność musi być uznawana za normalność, a pozór – za prawdę. Rzeczywistość moskiewska jest z jednej strony kompletnie nierealistyczna, z drugiej – bardzo namacalna i trywialna – np. Mikołaj Iwanowicz zmieniony w wieprza domagający się zaświadczenia, kot chcący płacić w tramwaju za bilet potraktowany zostaje jako gwałciciel przepisów porządkowych.

Jest to rzeczywistość pseudologiczna – w bufecie teatru Variétés podaje się „jesiotra drugiej świeżości” (a jak zauważa Woland, świeżość jest tylko pierwsza, więc „jesiotr drugiej świeżości” jest po prostu nieświeży), Nikanor Iwanowicz Bosy usprawiedliwia się, że łapówki brał, ale w rublach, a nie w obcej walucie, Iwan Bezdomny chce wysyłać Kanta na Sołowki.

Następuje swoista zamiana ról – szatan jest bardzo ludzki, a człowiek – bardzo diabelski. Powstaje paradoks: ludzki diabeł naprawia piekielne życie! Jest to naprawa przez zniszczenie. Aferzyści, łobuzy, donosiciele podlegają sądom doraźnym – część traci swoje stanowiska, część do końca życia będzie źle znosić wiosenną pełnię księżyca, część zostaje tego życia pozbawiona. Ogień, dzięki któremu według Asasella “wszystko zostaje skończone” pochłania mieszkanie Berlioza, suterenę Mistrza i Gibojedowa.

Diabeł nie stwarza więc nowego, złego świata, ale tylko odpowiednio kieruje światem moskiewskim, aby wyszły z niego jego złe strony.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  Czas i miejsce akcji Mistrza i Małgorzaty
3  Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dziełaKomentarze: Kompromitacja i rozbijanie moskiewskich układów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 18:58:01

Jaki z tego wniosek Gosiu? nalezy czytac lektury, tę szczgolnie (ale jak mniemam masz to za soba). Materialy na stronie bardzo trafne, pomocne w usystematyzowniu przeczytanego (nieprzeczytanego pewnie tez) tekstu.


2019-01-18 15:12:55

trudno sie czepiac streszczenia... mistrz i małgorzata to tak zagmatwana książka ze nawet ja czytajac mozna sie pogubic.. i gdyby przeczytac nie wiem jak dobre streszczenie to i tak niewiele da.


2019-01-16 16:03:47

Hmm... Wydaje mi się, że opracowania lektur nie są pisane specjalnie dla ludzi, którzy książki nie przeczytali. Ich rolą jest przede wszystkim uporządkowanie wiedzy nabytej z uprzednio przeczytanej książki. Sama wiem po sobie, że jeśli jakiejś książki się nie przeczyta to bardzo trudno jest przyswoić całą treść przykładowo 400 stronowej książki z pomocą zaledwie 2 lub nawet 10-cio stronowego opracowania.


2019-01-13 20:27:37

do gosi: hej ja nie przeczyatlam tej ksiazki ale uwazam ze wypracowanie jest wprost wspaniale!!naprawde!! a jak ci sie nie podoba to nie musisz odwiedzac juz tej stronki!!;/


2019-01-12 15:50:53

swietna strona i swietne streszczenia przypadkowo znalazlam ta stronke ale jest na prawde kapitalna. a co do wypowiedzi Gośki to...sama jestes beznadziejna:P
Streszczenia książek
Tagi: