Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Moskiewski układ jest w powieści wymodelowany bardzo dokładnie. Na ów układ, materię powszedniości, składają się nawyki, reakcje, repliki, odruchy. To układ szpiegomanii, donosicielstwa, demagogii i gwałtu, które nie przestają być sobą także i wówczas, kiedy są obracane w żart. Nienormalność musi być uznawana za normalność, a pozór – za prawdę. Rzeczywistość moskiewska jest z jednej strony kompletnie nierealistyczna, z drugiej – bardzo namacalna i trywialna – np. Mikołaj Iwanowicz zmieniony w wieprza domagający się zaświadczenia, kot chcący płacić w tramwaju za bilet potraktowany zostaje jako gwałciciel przepisów porządkowych.

Jest to rzeczywistość pseudologiczna – w bufecie teatru Variétés podaje się „jesiotra drugiej świeżości” (a jak zauważa Woland, świeżość jest tylko pierwsza, więc „jesiotr drugiej świeżości” jest po prostu nieświeży), Nikanor Iwanowicz Bosy usprawiedliwia się, że łapówki brał, ale w rublach, a nie w obcej walucie, Iwan Bezdomny chce wysyłać Kanta na Sołowki.

Następuje swoista zamiana ról – szatan jest bardzo ludzki, a człowiek – bardzo diabelski. Powstaje paradoks: ludzki diabeł naprawia piekielne życie! Jest to naprawa przez zniszczenie. Aferzyści, łobuzy, donosiciele podlegają sądom doraźnym – część traci swoje stanowiska, część do końca życia będzie źle znosić wiosenną pełnię księżyca, część zostaje tego życia pozbawiona. Ogień, dzięki któremu według Asasella “wszystko zostaje skończone” pochłania mieszkanie Berlioza, suterenę Mistrza i Gibojedowa.

Diabeł nie stwarza więc nowego, złego świata, ale tylko odpowiednio kieruje światem moskiewskim, aby wyszły z niego jego złe strony.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  Czas i miejsce akcji Mistrza i Małgorzaty
3  Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dziełaKomentarze: Kompromitacja i rozbijanie moskiewskich układów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-15 21:23:44

co tak wszyscy chwalą tą stronę? taka sobie, czytałam dużo lepsze opracowania :| te są beznadziejne... czytam streszczenie, a tu czeski film dosłownie, ktoś się pojawia, coś robi, potem nagle kolejna akcja, kolejny bohater - masło maślane i tyle. jeżeli ktoś nie czytał "Mistrza i Małgorzaty", to nie zrozumie tego strzeszczenia.


2019-03-14 18:58:20

Droga Gosiu! Streszczenie nie jest po to aby zastąpić książkę! To raz. Druga sprawa to, że Utwór ten jest praktycznie nimożliwy do streszczenia (takie odniosłem wrażenie) i możesz być pewna, że tu zostało to zrobione fantastycznie! Pozdrawiam!


2019-03-03 19:22:40

uwazam ze ta strona jest najlepsza stronka z opracowaniami. odnosi sie wrazenie ze pracuja przy niej profesjonalisci. nieraz pomogla mi kiedy niegdzie nie moglam znalezc pewnych istotnych informacji.dziekuje=)pozdrawiam tworcow KLP! :)


2019-02-22 21:19:56

trudno sie czepiac streszczenia... mistrz i małgorzata to tak zagmatwana książka ze nawet ja czytajac mozna sie pogubic.. i gdyby przeczytac nie wiem jak dobre streszczenie to i tak niewiele da.


2019-01-30 16:38:43

Ta strona naprawde zawsze bardzo mi pomaga i ułatwia pracę. Rzetelne, dobrze opracowane informacje-to jest to!
Streszczenia książek
Tagi: