Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bułhakow powołuje do życia szatańską trupę, każdemu jej członkowi rozdając pewne konwencjonalne atrybuty diabelskości. Ich imiona są znane, występują w różnych innych tekstach, zwłaszcza w Doktorze Faustusie. Członkowie owego zespołu to:

1. Woland – przywódca grupy. Pojawia się ubrany zazwyczaj elegancko, w szarym garniturze i berecie. Podpiera się laską z czarną rączką w kształcie głowy pudla. Prawe oko ma czarne jak czeluść piekielna, w lewym, zielonym, iskrzy się obłęd. Wolandowi podporządkowują się inni członkowie grupy, to on właśnie jest szatanem. Spokojny, zrównoważony, wyrafinowany w swym okrucieństwie.
2. Korowiow (Fagot) – prześmiewa, tandeciarz, podający się za byłego dyrektora chóru cerkiewnego i tłumacza. Chodzi w czapeczce – bejsbolówce, binoklach z tylko jednym okularem, w którym wybite jest szkiełko i kraciastej marynarce. Główny sprawca wszystkich moskiewskich psikusów i prawa ręka Wolanda.
3. Behemot – olbrzymi tłusty kot o nienagannych manierach, lowelas, lubiący dobrze wypić.
4. Asasello – niski, krępy, dobrze zbudowany, z rudymi włosami, bielmem na jednym oku i wystającym kłem. Grubiański, potrafiący świetnie strzelać z pistoletu.
5. Hella – wiedźma-wampir, o pięknych rudych włosach i z blizną na szyi. Wyuzdana, podobna do rusałki, paraduje nago lub pół-ubrana.

Owa trupa przyjechała do Moskwy, aby tam zorganizować coroczny bal i przy okazji poczynić nieco zamętu w mieście. Zespół Wolanda ma precyzyjną plastyczność, ów hiperrealizm nierealności, “upostaciowienie fikcji”; jego postaci są obrysowane wyraźnym konturem, bez rozmyć i dwuznaczności. Równie konkretne są zadania zespołu, przypominającego brygadę fachowców o ściśle określonych kompetencjach, wysłanych w piekielną delegację służbową.

Diabły Bułhakowa są zeświecczone i uczłowieczone. Są wprawdzie reprezentantami „ciemnej strony”, ale czynią wiele dobrego – po pierwsze wymierzając Moskwie sprawiedliwość, po drugie pomagając Mistrzowi i Małgorzacie. Diabły te nie sprowadzają do Moskwy Piekła, ale jedynie wyciągają z mieszkańców Moskwy to, co jest w nich piekielne, złe i ciemne. Obnażając więc prawdę, występują po stronie sprawiedliwości i dobra.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  Kompromitacja i rozbijanie moskiewskich układów
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Mistrza i Małgorzaty”Komentarze: Diabeł i jego świta w Mistrzu i Małgorzacie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-20 18:55:55

Ja przeczytałam książkę, ale żeby poukładać sobie wiadomości i ogólnie treść musze doczytać opracowanie, a że to jest naprawdę profesjonalnie zrobione, więc z niego skorzystam. Książka nie jest łatwa i naprawdę trzeba sobie pomóc opracowaniem czasami :)


2019-03-18 20:37:00

spróbuje,może jak będę leżała w zaawansowanej ciązy to znajdę chwilkę czasu. Bo jak na razie to przy tempie :nowa lektura co dwa dni,to zdążam max 15 stron przekartkować. Choćbym chciała,to nie dałabym rady tego tempa znieść,więc się RATUJĘ!! i uważam że to bardzo dobra strona, szczegółwa na miarę mozliwości i na poziomie(ciekawe dlaczego wszyscy Ci "czytacze" lektur w całości zaglądają na strony ze streszczeniami hmm....)


2019-03-18 14:44:03

leeee no nic dodac nic ujac BOMBA opracowanko i streszczonko !!!! :P uwielbiam ta stronke muuua dla tych co pisza to wszystko Pozdrawiam was "Bracia i Siostry" ;)


2019-03-08 14:06:00

WoWW spokosik streszczonko i stronka też BOMBA :-) po przeczytaniu lekturki plus tiom cio jest na tej stronce tiom normalnie jest MaxIor :-) ze zrozumieniem tych pierdołek :-) :* Dzieki !!


2019-03-05 21:01:54

dzieki bardzo, krotko i na temat- to lubie ;-)
Streszczenia książek
Tagi: