Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dzieła

Problem tworzenia jest jednym z podstawowych motywów utworu. W toku akcji często pojawiają się momenty, w których narrator ujawnia się, czasami mówi o procesie tworzenia powieści. Narrator przedstawia swoją historię jako autentyczną, czytelnik nie może mu jednak ufać. Mistrz i Małgorzata jest albo powieścią mistrza, otoczoną swobodną grą jego wyobraźni, albo wizją Bezdomnego, albo historią autentyczną. Czytelnik doznaje uczucia, że nie wie, w jakim świecie znajduje się naprawdę. Jest to zamierzony zabieg autora. W istocie czytelnik przebywa w zmyśleniu i realności jednocześnie, poddany wspólnemu zmyśleniu literatury! A więc w trzecim wymiarze, w którym “wszystko jest logiczne i wszystko jest możliwe”.

W utworze postać mistrza – prawdziwego twórcy – jest przedstawiona w opozycji do pseudoartystów, literatów z Massolitu. Ich tak naprawdę nie interesuje literatura, ale możliwość wyjazdu na wakacje poza Moskwę. Tworzą pod publiczkę, tak jak powinno się tworzyć. Mistrz zaś przez swoją powieść, która jest dziełem życia, chce przedstawić ludziom pewną swoją wizję. Ta wizja stanowi – obok miłości do Małgorzaty – sens jego życia. Mistrz poprzez spalenie rękopisu sprzeniewierza się roli artysty, ale zostaje mu to wybaczone.

Na uwagę zasługuje także słynne zdanie, wygłoszone przez Wolanda: „Rękopisy nie płoną” – prawdziwa twórczość przetrwa wszystko. Świadczy o tym także to, że mistrz nie musi zabierać ze sobą w ostatnią podróż egzemplarza swojej powieści, ponieważ ma w głowie każde jej zdanie i nie zapomni żadnego jej fragmentu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  Alternatywna do wersji biblijnej historia Poncjusza Piłata w Mistrzu i Małgorzacie
3  Czas i miejsce akcji Mistrza i MałgorzatyKomentarze: Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dzieła

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-16 21:11:08

"Mistrz i Małgorzata" na maturze jest tylko na rozszerzeniu, z racji takiej,że ja zdaję podstawę nie widzę głębszego sensu poświęcania sporo czasu na czytanie tak długiej lektury. Czasu jest bardzo mało, lektura zajęła by mi pewnie wszystkie wieczory w tygodniu,a może i więcej. Dlatego sięgam po streszczenie - mam nadzieję,że w miarę dokładne, które pomoże zaliczyć mi sprawdzian z treści! Pozdrawiam czytelników streszczeń!


2019-03-24 15:32:31

świetne streszczenie! Prawie zawsze biore streszczenia z tej strony i są naprawde super:)polecam wszytstkim!


2019-03-23 17:53:16

Najlepsze streszczenia ;))) Tylko ta strona taruje mi tylek hehe


2019-03-20 19:42:27

Pozdrawiam bezmózgich debili, dla których tak wspaniała lektura, jaką jest "Mistrz i Małgorzata" nie warta jest , z różnych względów, przeczytania. Madzia nie ma czasu? Spędza pewnie godziny wypisując bzdury w swoim telefonie. Jupinka i jakiś (jakaś) podpisana -studia z klp.pl- chwali sobie streszczenia! O tempora, o mores! Do czego wkrótce dojdziemy! maturę zdają półgłówki, magisterkę i doktoraty robią ćwierćmózgi, a rządzić nami będzie elita bezmózgowców!


2019-02-23 17:22:16

Ehhh Kto nie przeczytał niech żałuje ,książka jest jednym słowem fascynująca. Opracowania takie jak to powinno służyć tylko lepszemu zrozumieniu lektury. pozdrawiam wszystkich (uczeń który przeczytał raptem parę lektur w całym liceum :D)
Streszczenia książek
Tagi: