Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wbrew tytułowi powieści wątek miłosny nie jest najważniejszy w utworze. Para kochanków weszła do powieści z opóźnieniem, wtedy, kiedy Bułhakow uświadomił sobie, że Mistrz i Małgorzata nie będzie tylko jedną z jego powieści, ale dziełem, które zamknie wszystko – cały jego dotychczasowy dorobek pisarski.

Mistrz jest postacią niejednoznaczną. Chce nieść ludziom swoją prawdę, ale zostaje wyśmiany, oczerniony, uwięziony i skazany na cierpienie. Podobnie jak Jeszua, umierając, odradza się do nowego istnienia. Natomiast paląc swój rękopis i sprzeniewierzając się temu powołaniu jest także Piłatem. Ma też w sobie coś z Fausta – ale jest Faustem słabym. To nie on, ale Małgorzata spiskuje z diabłem, walcząc o jego, Mistrza, ocalenie. Postać Małgorzaty jest hołdem dla kobiety-Rosjanki, która dla ukochanego zapuszcza się, gdy trzeba, aż na samo dno piekła. Ale tradycja zostaje odwrócona – oddanie się Małgorzaty diabłu powinno przynieść jej mękę, rozterkę, widmo potępienia. Tymczasem nie następuje absolutnie nic, i Bułkakow to wyraźnie podkreśla na kartach powieści. Ma to dwie przyczyny: po pierwsze, Małgorzata jest niejako „opancerzona” miłością i szatan nie jest w stanie nic jej zrobić, po drugie, sam szatan okazuje się być postacią nieszkodliwą.

Miłość dwojga bohaterów jest siłą pierwotną, ogromną i porażającą. Nic nie jest w stanie jej zniszczyć. Jest dla nich wartością podstawową, taką, która nadaje sens wszystkiemu innemu. Szczytem szczęścia jest dla nich przebywanie ze sobą, możliwość wzajemnego cieszenia się swoją obecnością.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mistrz i Małgorzata - streszczenie
2  Charakterystyka Małgorzaty
3  Groteska i humor w „Mistrzu i Małgorzacie”Komentarze: Losy mistrza i Małgorzaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-11 21:42:37

to co tu jest jest super i całe opracowanie również...dziekuje bardzo...buźka papa :-)


2019-03-28 17:18:50

Racja opracowanie bardzo dobre. Ale na pewno żeby je zrozumieć trzeba najpierw przeczytać tą wspaniałą powieść! Boki zrywać, naprawdę arcydzieło literatury. A dopiero po przeczytaniu książki mozna przeczytać to opracowanie i wtedy wszystko się klaruje i wyjaśnia i widać jaka świetna jest ta powieść... ;)


2019-01-17 14:18:45

naprawdę świetna sprawa, piszę właśnie pracę nt Problem człowieka społecznie skrzywdzonego na przykładach z różnych epok, jedynie czego mi brakuje to pełnej charakterystki mistrza. ale dziękuję bardzo :)
Streszczenia książek
Tagi: