Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
8.
Stanął na korytarzu przed drzwiami profesora Dmuchawca, którego niegdyś wraz z klasą odwiedzał. Wszedł do środka, jednak nikogo nie zastał. Po chwili dojrzał płaczącą Kreskę, która gdy go zobaczyła wydarła się i nazwała bałwanem, jednak po chwili przeprosiła kolegę. Okazało się, ze jej dziadka zabrało pogotowie. Maciek przytulił płaczącą dziewczynę i starał się ją pocieszyć. Gdy pocałował ją w oko, dziewczyna odskoczyła i powiedziała, że nie chce „resztek”. Chłopak nie obraził się. Pożegnał się i wyszedł.

9.
Aurelia Jedwabińska patrzyła w okna swego mieszkania. Czując zimno, weszła do bramy. Kucnęła przy drzwiach opiekunki – pani Lisieckiej. Po dłuższej chwili zadzwoniła. Kolacja już czekała na mała, jej ojciec był na zebraniu. Mimo smakołyków na kolację nie chciała jeść. Tempo patrzyła się w telewizor. Jedzenie u Lisieckiej nie smakowało jej.

10.
Około dziewiątej wieczorem zgasło światło. U Piotra i Maćka bezpieczniki były w porządku, więc wyszli na klatkę. W bramie stała już Gabriela i świecąc latarką naprawiała bezpiecznik. Przeklinała złodziei na czym świat stoi. Piotr poczuł się onieśmielony. Maciek poinformował Gabrysię o wypadku Profesora. Kobieta postanowiła udać się do szpitala.

11.
Aurelia nie mogła zasnąć. Czuła strach i ścisk w żołądku. Wydało się, że nic nie zjadła i otrzymała burę od mamy. Usłyszała, że jest złym dzieckiem i wszystkim dokucza. Mama nie biła jej, ale bardzo się denerwowała. Nie mogła w łóżku przytulić swego ulubionego Pieska. Zazdrościła innym dzieciom, że ich mamy są pogodne i nie dbają tak o porządek jak jej mama. Gdy pani Jedwabińska położyła się spać, Aurelia po cichu przyniosła Pieska i spokojnie zasnęła ssąc kciuk.

Poniedziałek, 21 lutego
1.
Przed bramą na Kreskę czekał Jacek z drożdżówką. Dziadek czuł się już lepiej. Sobotę spędziła u Jacka na nauce matematyki i nie bała się iść do szkoły. Pierwsza miała być matematyka, jednak pani Jedwabińska zmieniła plan i ponownie chciała przeprowadzić test dotyczący rodziny. Kreska odmówiła wzięcia udziału, ale przeprosiła nauczycielkę. Podobnie przeprosił Lelujka. Nauczycielka ich odmowę przyjęła jako złośliwość, mimo że test był dobrowolny. Janka wyjaśniła, że chodzi o poczucie godności, za co została wyrzucona z klasy. Lelujka także. Za nimi pisania testu odmówili kolejni uczniowie i opuszczali klasę. Wyszli wszyscy. Jedwabińska opanowała się i kazała im wrócić na miejsca.

2.
W niedzielę do Maćka zadzwoniła Matylda – umówił się z nią nazajutrz po szkole. Po lekcjach mignął mu płaszcz Kreski. W tramwaju przez przypadek usłyszał rozmowę Matyldy z koleżanką. Twierdziła, że Maciek je jej z ręki, skrytykowała też jego mieszkanie. Gdy ludzie wysiedli stanął z nią twarzą w twarz. Dziewczyna czerwieniła się. Maciek odwrócił się na pięcie i wysiadł, zaś Matylda odjechała.

3.
Kreska wraz z Lelujkiem pojechała odwiedzić dziadka w szpitalu. Rozmawiała z chłopakiem o nastawieniu do nielubianej nauczycielki. Janka przekonywała, że nikt do końca nie jest zły i nauczycielka ma trochę racji. Rozmawiali o tym, że nauczycielka nie może się z nimi porozumieć. Mimo zakazu, Jance udało się wejść na intensywną terapię. Po wejściu Kreski na oddział portierka przywołała Lelujka, widząc, że myśli o dziewczynie. Nazwała Jankę szczerym złotem. Obiecał sobie, że zawsze jej pomoże.

4.
Kreska późno wróciła do domu. Pożegnanie z Jackiem przerwała Genowefa, która wtuliła się w dziewczynę. Janka przygarnęła ją i wzięła na obiad. Mała początkowo była apatyczna i obgryzała paznokcie. Wspólnie zrobiły racuszki, których Genowefa zjadła multum. Potem wypytywała Kreskę o jej mamę. Było późno więc dziewczyna postanowiła odprowadzić małą do domu. W drzwiach natknęła się na Maćka.

5.
Maciek spytał o zdrowie dziadka. Zaoferował swój udział w odprowadzaniu Genowefy, która bardzo ucieszyła się na jego widok. Starsi szli milcząc, a Genowefa wciąż coś paplała. Maciek z sympatią przyglądał się Jance. Genowefa na pożegnanie przytuliła się do Kreski i powiedziała, ze ją kocha, a następnie pobiegła do domu. Młodzi bezskutecznie szukali na liście nazwiska Bompke lub Pompke. Maciek zaproponował, że pomoże dziewczynie z matmy, ta jednak odmówiła. Po raz pierwszy nazwał ją Janką. Powiedział, że chciałby by była jego dziewczyną. Kreska odparła, że to nietakt, i że ją obraził. Nazwała sytuację falsyfikatem, czego chłopak nie potrafił zrozumieć. Janka płakała, a Maciek ją całował. Wyrwała się, mówiąc, że z nimi koniec, że nie chce tombaku i pobiegła do siebie.

6.
Piotr wyjaśnił, że tombak to udawane złoto. Imitacja. Spytał brata o Matyldę, a Maciek myślał, że wybuchnie. Starszy Ogorzałek wspomniał, że Kreska to mądra dziewczyna. Jego młodszy brat zachowywał się jak lew w klatce. Wypominał Jance oziębłość, pragnął romantyzmu i czułości. Do drzwi zadzwoniła Gabriela.

7.
Zapytała braci czy mają drut. Nie było światła i Gabrysia znów naprawiała bezpieczniki. Piotr wspomniał o pisanej przez siebie kronice. Wspomniał, że świat składa się ze zbrodni i kłamstw. Następuje degeneracja i upadek kultury, a światem rządzi kłamstwo, nienawiść i chciwość. Gabrysia odparła, że takie poglądy ma się w wieku pokwitania. Zarzuciła Piotrowi ślepotę i powiedziała o powstawaniu cywilizacji miłości. Jej idealizm raził Piotra, z kolei ją jego pesymizm. Kobieta wyszła ze złością, a Maciek naigrawał się z niedawnych rad brata o przyjmowaniu szczerej krytyki od kobiet.

Poniedziałek, 14 marca
1.
Ewa Jedwabińska odstawiła córkę do państwa Lisickich. Wracała do szkoły po trzech tygodniach nieobecności, podczas których Aurelia chorowała na zapalenie płuc. Po drodze myślała o buncie klasy Ib. Na ulicy zobaczyła podobną do swoją córki dziewczynkę, jednak wiedziała, że jej mała jest w domu. Była bardzo zdenerwowana.

2.
Jedwabińska zdziwiła się, ponieważ wszyscy uczniowie ubrani byli na niebiesko. Zauważyła, że podczas jej nieobecności zintegrowali się. Czuła ich wrogość. Przewodniczący klasy wyjaśnił, że jednolity kolor stroju to protest wobec zarządzenia dyrektora dotyczący ubierania się w określony sposób. W czwartek uczniowie zapowiedzieli, że przyjdą na lekcję z dyrektorem ubrani na fioletowo. Nauczycielka była oburzona.

3.
Dyrektor Pieróg wezwał na rozmowę Ewę Jedwabińską. Wspomniał, że jej klasa nie wykazała skruchy. Nakazał, by przeanalizowała sytuację, a jakiś sposób na uczniów się znajdzie. Następnie wydelegował ją do szpitala na odwiedziny u profesora Dmuchawca.

4.
Maciek Ogorzałka z bukietem frezji zmierzał na imieniny do Matyldy. Od trzech tygodni nic go nie interesowało. Uświadomił sobie, że tęskni za Kreską, choć nie chciał się przed nią poniżać. Do Matyldy szedł na złość Jance. Po drodze zobaczył beztroską licealistkę ganiającą się w parku z niedźwiedziowatym chłopakiem.

5.
Kreska z Lelujkiem zapewnili się o swej przyjaźni. W dowód wdzięczności dziewczyna ofiarowała koledze własnoręcznie zrobioną na drutach kolorową czapkę. Jacek był zachwycony.

6.
Wykończona Ewa Jedwabińska po drodze ze szkoły wystała w kolejce kilka plasterków szynki dla córki. Minęła roześmianych Lelujka i Krechowicz. Wspomniała o wysokich sumach jakie płaci pani Lisickiej za opiekę nad Aurelią, której córka nie doceniała. Pani Lisicka poinformowała ją, ze Aurelia bawi się jeszcze na podwórku z jej synami lub jest w świetlicy. Mieszkanie Jedwabińskiej urządzone było w kolorach bieli i czerni. Kuchnia przypominała laboratorium. Pani Ewa znalazłszy Pieska Aureli schowała go do szafy.

7.
Okazało się, że Maciek jest jedynym gościem na imieninach Matyldy. Dziewczyna zaczęła niezręcznie tłumaczyć się ze swoich słów wypowiedzianych w tramwaju. Maciek wyłączył się i ze złością myślał o roześmianej Kresce. Zdecydował się nagle wyjść i wszystko wygarnąć pannie Krechowicz.

8.
Zmęczona Ewa Jedwabińska dotarła w końcu do szpitala. Na portierni dowiedziała się, ze nie ma odwiedzin. Chciała odejść, jednak recepcjonistka powiedziała, że poprosi, by profesor Dmuchawiec zszedł na dół.

9.
Profesor serdecznie przywitał swoją dawną uczennicę. Wspomniał o jej problemach w szkole i spytał, czy może udzielić jej paru rad. Kobieta wspomniała w myślach, że nigdy go nie lubiła. Profesor przypomniał o swoich błędach z czasów, gdy zaczynał uczyć. Jego metody nie sprawdzały się, był zbyt surowy. Potrafił jednak przyznać się do błędu. Powiedział Ewie, że jest tchórzem, a ona przyznała, ze boi się zawodu i cierpienia. Dmuchawiec ostrzegł, ze jej córka może w przyszłości bać się kochać.

10.
Maciej dwa razy nie zastał Kreski w domu. Braci Ogorzałków odwiedziła Genowefa. Przyniosła im po ciepłym jeszcze kapuśniaczków. Była u Borejków, gdzie Sławek oświadczył się Idzie. Dziewczynka ze szczegółami opowiedziała o wizycie Sławka. Zaproponowała Piotrowi, by poszedł na górę i oświadczył się Gabrysi. Ten wytłumaczył swoją niechęć do sąsiadki i zakazał małej swatania.

Wtorek, 15 marca

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Opium w rosole streszczenie w pigułce
2  Bohaterowie Opium w rosole