
- Mickiewicza zainspirowały autentyczne wydarzenia, jakim były prześladowania młodzieży polskiej zainicjowane przez senatora Nowosilcowa.
- „Dziady cz. III” stanowiły hołd poety dla jego zmarłych przyjaciół i polskich patriotów oraz protest wobec okrucieństwa rosyjskich oprawców.
- Cierpienie polskiej młodzieży zostało zaprezentowane na przykładzie niesłusznych aresztowań, brutalnych tortur stosowanych przez carskie wojsko i wywozu dzieci na Syberię.
- Zwróć szczególną uwagę na historię Cichowskiego, który załamał się psychicznie na skutek pięcioletniego aresztu oraz Rollisona, którego zamordowano.
- III część „Dziadów” stanowi dowód męczeństwa polskiej młodzieży, która mimo prześladowań i tortur nie porzuciła patriotycznych ideałów, a dla ojczyzny młodzi patrioci byli gotowi poświęcić życie tak jak Chrystus dla ludzkości.
„Syzyfowe prace” Stefan Żeromski – głównym tematem utworu jest proces rusyfikacji polskiej młodzieży, który był niejako „syzyfową pracą”, czyli skazaną na porażkę ze względu na bunt pokolenia młodych patriotów;