Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Osią konstrukcyjną Zemsty jest konflikt dwóch czołowych postaci: Cześnika i Rejenta. Konflikt ten zasadzał się na kwestiach ekonomicznych (ożenek z bogatą Podstoliną byłby dla obu szlachciców korzystnym interesem) oraz różnicach społecznych, dzielących bohaterów (Cześnik zajmował stosunkowo wysokie miejsce w tabeli urzędów szlacheckich, Rejent – zdecydowanie niższe). Podejście do sprawy konfliktu jest jednak groteskowe, co zostało pokazane poprzez komiczne sprzeczności:

  • Cechy charakteru Cześnika i Rejenta – zestawione ze sobą na zasadzie sprzeczności, co wzmaga komizm,
  • Posiadanie wspólnego domostwa, z którego żaden z mieszkańców nie myśli się wyprowadzić. Przypomina to słynną bajkę Fredry Paweł i Gaweł. Spór o mur graniczny wygląda iście groteskowo. Rejent chce naprawić mur, aby odgrodzić się od sąsiada. Cześnik protestuje, choć przecież i jemu powinno zależeć na odgrodzeniu się od znienawidzonego Milczka. Cześnik protestuje więc dla samego protestowania, spór nie jest właściwie sporem o mur, ale o prawo do jego naprawy. Obaj bohaterowie są zawzięci, wyolbrzymiają każdy drobiazg i nie chcą ustąpić.
  • Umieszczenie bohaterów w starym zamczysku – autor kazał swoim bohaterom, ludziom sobie współczesnym, zamieszkiwać zamek sprzed kilku wieków. Uzyskał przez to efekt dla komedii ważny: komiczny kontrast – kontrast pomiędzy "poetyckością" miejsca akcji a "prozaicznością" zamieszkujących to historyczne miejsce postaci.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zemsta - streszczenie
2  Plan wydarzeń Zemsty
3  Zemsta - cytatyKomentarze: Konstrukcja akcji w Zemście

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-07 18:43:11

dzieki przydalo mi sie!!!!a wiecie co mialam napisac????? oto temat: Rozwiń w formie listu lub opowiadania "gdyby to wydarzylo sie mnie" wybierz dowolna scene z Zemsty i przeniesz nią w czasy współczesne!!!!dzieki


2018-12-22 20:05:48

Chodzę do I klasy gimnazjum i właśnie przerabiamy zemstę. Książka jest trudna do zrozumienia bo nie dość że o rzeczach z którymi nie mam na co dzień do czynienia to jeszcze pisana wierszem:( Dopiero dzięki tej stronce zaczynam rozumieć o co wogóle chodzi! Czytałam już streszczenie i myślę że dostanę jutro dobrą ocenę z opowiadania aktu I. Pozdro!


2018-12-18 22:05:02

ta strona jest świetna!!!


2018-10-30 23:16:28

ciekawa stronka...przydała mi sie=)szkoda że nie ma planu wydarzeń...akurat mi potrzebny...


2018-10-30 23:12:35

ta strona jest zajebiaszcza, pomogła mi w przepracowaniu tej książki. Jestem w klasie 1 gimnazjum, nauczyciel zapowiedział nam sprawdzian z z tej książki, ale jestem pewna że mi pójdzie spoko sprawdzian bo opracowanie jest zrozumiale opisane. Tera rozumiem o co w tej książce chodzi. dzIeKi i pOzdRowIOnkAa;))
Streszczenia książek
Tagi: