Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Osią konstrukcyjną Zemsty jest konflikt dwóch czołowych postaci: Cześnika i Rejenta. Konflikt ten zasadzał się na kwestiach ekonomicznych (ożenek z bogatą Podstoliną byłby dla obu szlachciców korzystnym interesem) oraz różnicach społecznych, dzielących bohaterów (Cześnik zajmował stosunkowo wysokie miejsce w tabeli urzędów szlacheckich, Rejent – zdecydowanie niższe). Podejście do sprawy konfliktu jest jednak groteskowe, co zostało pokazane poprzez komiczne sprzeczności:

  • Cechy charakteru Cześnika i Rejenta – zestawione ze sobą na zasadzie sprzeczności, co wzmaga komizm,
  • Posiadanie wspólnego domostwa, z którego żaden z mieszkańców nie myśli się wyprowadzić. Przypomina to słynną bajkę Fredry Paweł i Gaweł. Spór o mur graniczny wygląda iście groteskowo. Rejent chce naprawić mur, aby odgrodzić się od sąsiada. Cześnik protestuje, choć przecież i jemu powinno zależeć na odgrodzeniu się od znienawidzonego Milczka. Cześnik protestuje więc dla samego protestowania, spór nie jest właściwie sporem o mur, ale o prawo do jego naprawy. Obaj bohaterowie są zawzięci, wyolbrzymiają każdy drobiazg i nie chcą ustąpić.
  • Umieszczenie bohaterów w starym zamczysku – autor kazał swoim bohaterom, ludziom sobie współczesnym, zamieszkiwać zamek sprzed kilku wieków. Uzyskał przez to efekt dla komedii ważny: komiczny kontrast – kontrast pomiędzy "poetyckością" miejsca akcji a "prozaicznością" zamieszkujących to historyczne miejsce postaci.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zemsta - streszczenie
2  Plan wydarzeń Zemsty
3  Zemsta - cytatyKomentarze: Konstrukcja akcji w Zemście

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-13 15:35:55

SPOX!!!!!! Dopiero teraz rozumie o co chodzi.Dzięki tej stronce mapisze dobrze test sprawdzający znajomość lektury.Sama książka nie dokładnie była prze ze mnie zrozumiana.Teraz jarze!!! Pozdro!!!


2019-02-18 22:59:22

ta strona jest zajebiaszcza, pomogła mi w przepracowaniu tej książki. Jestem w klasie 1 gimnazjum, nauczyciel zapowiedział nam sprawdzian z z tej książki, ale jestem pewna że mi pójdzie spoko sprawdzian bo opracowanie jest zrozumiale opisane. Tera rozumiem o co w tej książce chodzi. dzIeKi i pOzdRowIOnkAa;))


2019-02-18 21:52:14

ciekawa stronka...przydała mi sie=)szkoda że nie ma planu wydarzeń...akurat mi potrzebny...


2019-02-01 14:12:45

superańskie streszczonko!!! dzięki niemu zrozumiałam o co w tej kziążce naprawdę chodzi, bo po przeczytaniu książki nic nie zrozumiałam a teraz wszysto wiem.dzięi


2019-01-07 18:43:11

dzieki przydalo mi sie!!!!a wiecie co mialam napisac????? oto temat: Rozwiń w formie listu lub opowiadania "gdyby to wydarzylo sie mnie" wybierz dowolna scene z Zemsty i przeniesz nią w czasy współczesne!!!!dzieki
Streszczenia książek
Tagi: