Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Cześnik radzi się służącego Dyndalskiego w sprawie ślubu z młodą Klarą. Jego wybór pada jednak na Podstolinę. Cześnik rolę swata powierza Papkinowi. Papkin potrafi czarować kobiety "pięknymi słówkami".
Akcja Zemsty rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Główni bohaterowie: Cześnik - Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek żyją w podzielonym na dwie części zamku.

Papkin chętnie poślubiłby Klarę. Składa jej przyrzeczenia, które mają dowodzić jego uczuć. Klara nie podziela jego sympatii. Serce dziewczyny należy do Wacława – syna sąsiada Milczka. Para spotyka się potajemnie, głównie po stronie zamku należącej do Cześnika. Obydwoje pragną się pobrać. Wiedzą jednak, że to niemożliwe – nigdy nie zgodzą się na to ich ojcowie.

Rejent postanawia naprawić zniszczony mur, oddzielający dwie części zamku. Zatrudnia murarzy. Nie podoba się to jednak Cześnikowi. Z jego inicjatywy dochodzi do krótkiej bitwy. Robotnicy odchodzą.

Po bitwie Papkina łapie Wacława i więzi, jako jeńca wojennego po stronie Cześnika. Dzięki temu Wacław może być bliżej ukochanej. Sowicie opłaca Papkina za to, by milczał o jego imieniu. Tu Wacław spotyka Podstolinę, z którą miał romans w czasach młodości. Bawił wtedy w stolicy i podawał się za księcia Rodosława. W pani Hannie odżywają dawne uczucia.

Rejent pragnący zemsty na Cześniku, planuje ślub Wacława i Podstoliny. Ślub zabezpiecza umową. Wacław błaga ojca o litość. Nie chce żenić się z Czepiersińską. Milczek jest jednak nieugięty. Wdowa całkowicie zapomina, że obiecała zaręczyny Cześnikowi.

Raptusiewicz postanawia wyzwać Rejenta na pojedynek. W tym celu posyła z misją Papkina. Ten obawia się o swoje życie – przeczuwa otrucie. Boi się również reakcji Cześnika, bo z listu Milczka jasno wynika, że Podstolina złamała obietnicę ślubu.

Taka obelga nie może ujść wrogowi płazem. Cześnik planuje zemstę. Pragnie – na złość wyswatać Wacława z Klarą – aby w ten sposób nie doszło do planowanego ślubu z Podstoliną. Musi więc „zwabić” Wacława do swoich komnat. Rozkazuje słudze Dyndalskiemu pisać list – niby od Klary do narzeczonego. „Pisarz” nie radzi sobie z tą czynnością. Do zadania zostaje wyznaczona posługaczka Rózia. Kiedy Wacław zjawia się, Cześnik wyjaśnia mu plan zemsty. Młodym bardzo odpowiada taki rewanż.

Gdy kapłan udziela ślubu, do domu Raptusiewicza przybywa Milczek. Jest zdziwiony nieobecnością sąsiada na pojedynku. Z kaplicy dochodzą śpiewy i wiwaty. Następuje zgoda. Cześnik i Rejent podają sobie rękę.

"Tak jest – zgoda, a Bóg wtedy rękę poda"Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zemsta - streszczenie
2  Historia sporu o zamek
3  Geneza Zemsty Fredry