Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czas wydarzeń przedstawionych w powieści nie jest jednoznacznie określony. Możemy jednak uznać, że akcja Gombrowiczowskiej Ferdydurke toczy się w latach 30. XX wieku, czyli w okresie, kiedy powstawała książka. Za takim stwierdzeniem przemawiają realia ukazane w powieści. Świadczą o tym wynalazki techniczne, których wówczas używano, takie, jak: telefon, kinematograf, radio, automobil, a także realia kulturowe – kryzys światowy, swoboda obyczajowa, rozpowszechnianie awangardowej poezji. Lata 30. to także właśnie ten moment, kiedy mogło nastąpić ukazane w Ferdydurke zderzenie dwóch modeli kultury: anachronicznej, reprezentowanej przez mieszkańców dworu w Bolimowie i naiwnie postępowej, do której przynależą – z kolei – Młodziakowie.

Powieść rozpoczyna się w warszawskim mieszkaniu trzydziestoletniego pisarza Józia Kowalskiego, głównego bohatera książki. Później przenosi się, wraz z poddanym powtórnej infantylizacji Józiem, do szkoły dyrektora Piórkowskiego. Przyglądamy się wówczas prowadzonym w gimnazjum lekcjom i zachowaniu uczniów na przerwach. Część druga Ferdydurke to wydarzenia w domu postępowego inżynierostwa Młodziaków, gdzie na stancji mieszkać ma zaprowadzony tam przez profesora Pimkę Józio. W części trzeciej bohater opuszcza miasto i udaje się do swojej dalekiej rodziny na wieś. Józio i Miętus trafiają wówczas do ziemiańskiego dworku Hurleckich w Bolimowie. Powieść kończy się ucieczką z Bolimowa.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - ramowy plan wydarzeń
2  Józio wobec formy - charakterystyka postaci
3  Główne wątki powieściKomentarze: Czas i miejsce akcji

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 20:44:30

Co za głupia lektura;| Streszczenie genialne, nie wiem co bym bez niego zrobiła. Dobrze, ze sa tacy ludzie jak Pani Fijołek. Oby tylko tego całego Ferdydurke nie było na maturze...:/


2019-01-10 22:38:02

bardzo dobrze i wnikliwie opracowana ksiazka, wyrazy uznania dla autorki!


2019-01-03 14:17:31

Weronika- jezyk fantastyczny ? Ksiazka tez? Moim zdaniem krotko mowiac jest to staropolski szajs a nie ksiazka, i nie wiem po co panstwo narzuca nam czytania czegos tak blachego. Owszem moga go czytac osoby lubiace takie cos, ale bez przesady ;).


2018-11-24 17:00:49

Najgorsza lekutura w całym piceum. Zdecydowanie nie trafia do mnie. Makbet, spoko, Potop - proszę bardzo, Dziady - nie ma problemu. Wszystko, byle nie to!!!


2018-11-24 16:09:55

{at} weronika: Ja czytałem... Przynajmniej kilka stron, bo potem mnie zemdliło :| Takiej bzdurnej książki dawno nie czytałem. Po co w ogóle licealiści mają to czytać? Żeby im się mózg zlansował? Przecież takie...COŚ to każdy potrafi napisać.. Tak samo jak np. wiersze w stylu Mirona Białoszewskiego, LoL o.O'
Streszczenia książek
Tagi: