Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Koniec i bomba
A kto czytał, ten trąba!
W. G.
W ten jakże osobliwy i niekonwencjonalny sposób kończy się Gombrowiczowska Ferdydurke. M. Głowiński uważa, iż zakończenie to jest
niekonwencjonalne z wielu względów. Bo nie tylko tworzy je niezbyt wyrafinowana rymowanka. Także z tego powodu, że jest ona zwrotem do czytelnika i bynajmniej mu nie pochlebia. Ale – przyznać trzeba – nie uwzniośla też dzieła, które zwieńcza.
Rymowanka pochodzi – jak twierdzi sam autor – z autentycznej sytuacji.

Słowa te wypowiedziała zaprzyjaźniona z pisarzem wieloletnia służąca w domu Gombrowiczów – Aniela Brzozowska-Łuksiewiczowa, kiedy to autor Ferdydurke zwierzył się jej, że właśnie napisał książkę, tylko nie wie, jak ją zakończyć. I Aniela, zwana Ciemną, odpowiedziała mu znanym z powieści dwuwierszem. Odtąd pisarz nazywał ją najinteligentniejszą osobą w domu.

Rymowanka, którą Gombrowicz zakończył swoje dzieło zadziwia czy wręcz szokuje jego odbiorców. M. Głowiński uważa, że
[…] mamy tu do czynienia z grą z czytelnikiem […]. Autor nie prosi swych odbiorców o wyrozumiałość i wybaczenie błędów, nie apeluje o przychylne przyjęcie utworu, który im przedstawił. Po prostu sobie z nich pokpiwa. I żeby podkreślić, że jest to kpina odautorska, dwuwiersz ów wydzielił. I jeszcze na dodatek dorzucił swoje inicjały. A więc jesteś przedmiotem żartów, czytelniku! Ale i sama powieść nie została oszczędzona.

Dziwnie pisarz traktuje swoich czytelników, zamiast podziękować za lekturę, obraża ich. Dali się mu bowiem przechytrzyć – skłonił czytelników do przeczytania książki, jakiej rzekomo nie mógł napisać (cofnięty w latach przez Pimkę). Po raz kolejny liczy jednak, ze zostanie przez swoich czytelników zauważony – bo taki jest właśnie Gombrowicz, on nie chce, jak to określa J. Błoński, „zniknąć w dziele”. Wręcz przeciwnie –
pragnie pokazać, że jest od swego dzieła zmyślniejszy, bogatszy! Ucieka więc, licząc, że czytelnicy za takim dziwadłem pobiegną. W czym się zresztą nie myli.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ferdydurke - ramowy plan wydarzeń
2  Walek
3  Zuta MłodziakównaKomentarze: Niekonwencjonalne zakończenie…czy ja też jestem trąba?

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 19:33:26

Niekonwencjonalne zakończenie to przede wszystkim "gwóźdź do trumny formy". Jaki autor odważy się obrazić (w ten, czy inny sposób) czytelnika własnego dzieła?


2018-12-30 15:46:25

najlepsza lektura jaką kiedykolwiek czytałam w okresie szkolnym. uważam, że powinno być takich więcej lektur, które nie są proste w odczycie i zrozumieniu,które wymagają wyższej inteligencji i zagłębienia się w powieści. pozdrawiam.


2018-12-29 15:13:11

ludzie co wam sie nie podoba w tej ksiazce ? moze poczytajcie cos wiecej niz lektury to zrozumiecie ja Wedlog mnie to jest najlepsza lektura w szkole Jedyna ktora uczy wlasnego postrzegania rzeczywistosci a nie wpojonej od malego przez rozne zlodla...ale to jest moje zdanie Milego czytania :)


2018-12-27 17:37:33

STRONA JEST BARDZO POMOCNA SZCEGOLNIE DLA MATURZYSTÓW, CZYLI DLA MNIE...:>MAM 2 MIESIACE DO MATURY I DZIĘKI WAM MOGE SOBIE COKOLWIEK POWTÓRZYC.MIŚKA


2018-12-27 16:44:16

Fakt,książka urocza. Martwi mnie jednak to,że wyśmiewacie kogoś tylko dlatego ,że czegoś nie zrozumiał. A jaką macie pewność,że Wy myślicie w taki sposób jaki się powinno myśleć? Widać jak nasze społeczeństwo upada moralnie.Szkoda ,że idziecie na łatwiznę i zamiast pomagać upadlacie człowieka-tak dla zasady. Swoje słowa kieruje głównie do Wojtka chyba powinieneś czytać też książki,które uczą jak żyć i nie czynić krzywdy ludziom tylko dlatego żeby się podbudować.Pamiętaj człowiek gł€pi się rodzi i głupi umiera!!!!
Streszczenia książek
Tagi: