Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sonety krymskie to cykl 18 utworów wydanych w 1826 roku w Moskwie, w tomie pod tytułem Sonety. Stanowią one owoc podróży Mickiewicza na Krym w roku 1825. Poeta mieszkał wówczas w Odessie, gdzie został zesłany po procesie filomatów. Poeta już wcześniej, podobnie jak inni romantycy, zainteresował się tematyką Wschodu. Podczas pobytu w Petersburgu zajmował się literaturą i kulturą krajów arabskich. Wyprawa na Krym była więc konsekwencją fascynacji Mickiewicza orientem.

Badacze biografii Mickiewicza spierają się o szczegóły jego krymskich podróży. Prawdopodobnie Mickiewicz odbył dwie lub trzy wyprawy. O ostatniej, mającej miejsce jesienią 1825 roku, wiadomo najwięcej. Poeta popłynął na Krym w towarzystwie między innymi Jana Witta, Karoliny Sobańskiej i Henryka Rzewuskiego. Trasa wycieczki nie jest dokładnie znana. Prawdopodobnie Mickiewicz rzeczywiście odwiedził miejsca opisane w Sonetach: Kozłów, Bakczysaraj, Bajdary, Czufut-Kale, Ałusztę. Z dokumentów wynika, iż poeta był także w Sewastopolu, Symferopolu oraz w okolicach Ajudahu.

Bez wątpienia orientalna sceneria stała się dla poety inspiracją, jednak traktuje on krymskie realia bardzo swobodnie. Sonety są zapisem wrażeń, emocji wywołanych podróżą, nie zaś realistycznym i wiernym opisem Krymu. Prawdopodobnie nie powstały też w czasie wycieczek, lecz później, już po powrocie do Odessy. Podczas podróży Mickiewicz, jak relacjonują jego towarzysze, notował, zapisywał wrażenia i informacje o Krymie. Czy w jego notatkach znalazły się także pierwsze wersje sonetów? Tego nie wiadomo. Z pewnością jednak poeta wielokrotnie przerabiał i poprawiał swoje utwory szukając najodpowiedniejszych słów dla tego, co chciał wyrazić.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Droga nad przepaścią w Czufut-Kale - analiza i interpretacja
2  Ballady i romanse jako manifest ideowy
3  Adam Mickiewicz - szczegółowy życiorys

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Informacje ogólne o sonetach A. Mickiewicza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-02 14:03:52

Utożsamiac można, jesli są ku temu powody, tylko dyplomatycznie należy się wstrzymywac od twierdzeń typu: "Mickiewicz zachwycony jest pięknem krajobrazu" lub "Cudowna kraina wywarła na autorze ogromne wrażenie"


2019-01-25 19:36:48

Nawet jeśli są przesłanki, fakty biograficzne, powiązania i co kto tam jeszcze uzna za słuszne, to NIGDY nie utożsamia się autora z podmiotem lirycznym. Jest to po prostu nieprofesjonalne ;) Nawet 1 os.l.poj. w wierszu nie jest na to dowodem. Czasem autor chce wprowadzić w błąd czytelnika, celowo kierując jego myślą w danym kierunku. NIGDY nie utożsamia się autora i podmiotu lirycznego. Never ! :P


2019-01-23 14:01:57

odpowiedź do Anonim: jestes w bledzie. oczywiscie, jesli nie ma zadnych wskazówek, ktore moglyby świadczyc o tym, ze podmiotem moze byc autor, to nie mozna. Ale biografia poety jasno mowi, ze Mickiewicz odbyl taka podroz i sa ku temu przeslanki.


2019-01-18 22:59:15

Tak naprawdę wszystko zależy od metody badawczej - czy jest to fenomenologia, czy hermeneutyka, czy też inna. Każda ma swój sposób patrzenia na dzieło literackie... a czy profesjonalny - to już sprawa czytelników


2019-01-13 17:45:52

JUSTYNO! jak to nigdy!? co Ty piszesz... nie jest Ci znany temat biografia jako klucz do odczytywania poezji!? proszę nie kalecz naszej poetyckiej polszczyzny!
Streszczenia książek
Tagi: