Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stepy akermańskie to utwór, który otwiera cykl Sonety krymskie i wprowadza jego bohatera: wędrowca, pielgrzyma przemierzającego wschodnie przestrzenie.

Podmiot liryczny opisuje swoją jazdę przez step, porównując ją do morskiej podróży:

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu


Zacytowany początkowy wers wprowadza rozbudowaną metaforę, która obejmuje całą pierwszą strofę. Słowa takie jak: wpływać, ocean, fale, ostrowy nawiązują do tematyki morskiej. Jednocześnie w tym samym wersie step został w sposób oksymoroniczny określony jako „suchy ocean”. Ocean suchy, a więc pozbawiony swojej istoty, materii, która go tworzy, staje się synonimem pustki.

W dalszej części strofy metafora stepu jako oceanu jest rozwijana. Podmiot liryczny porównuje wóz, którym podróżuje do łodzi: Wóz nurza się w zieloności i jak łódka brodzi. Słowa nawiązujące do tematyki morskiej i związane z opisem stepu przeplatają się: fale łąk, powódź kwiatów, wyspy ziół (ostrowy burzanu).

Istotne jest też użycie czasowników oznaczających ruch: wypłynąłem, nurza się, brodzi, omijam. Wywołuje to wrażenie falowania, drgania; doskonale współgra w sytuacją opisywaną przez poetę. Wizja stepu jest też wzbogacona poprzez użycie wyrazów dzwiękonaśladowczych. Łąki są szumiące, wrażenie szumu wywołuje też nagromadzenie głosek „sz”, „ś” „ć”.

Użycie wymienionych środków stylistycznych pozwala poecie odmalować step jako obszar bezkresny, bogaty w dźwięki, pełen ruchu. Ogrom przyrody jest dla podmiotu lirycznego przytłaczający, wywołuje poczucie własnej małości i zagubienia.

To uczucie zagubienia potęguje się w kolejnej strofie:

Już mrok zapada, nigdzie drogi nie kurhanu


Mrok zaciera kształty, znikają punkty orientacyjne. Podmiot liryczny szuka na niebie gwiazd – naturalnych drogowskazów. Dostrzega jednak tylko błyski, migotanie tafli Dniestru. Spostrzeżenia te są opatrzone znakami zapytania: Tam z dala błyszczy obłok? tam jutrzenka wschodzi?

Odzwierciedla to wewnętrzną sytuację podmiotu lirycznego, poczucie zagubienia, niepewności. Wędrowca zawodzą jego własne zmysły. Mimo to przyjmuje postawę aktywną; szuka gwiazd, próbuje rozpoznawać niewyraźne kształty. Paradoksalnie, choć wędrowiec błądzi w mroku, przestrzeń jaką ogarnia zmysłami jest szersza niż w pierwszej strofie, kiedy wszystko było wyraźnie widoczne; obejmuje nie tylko step, ale też dalekie obłoki, wschodzącą jutrzenkę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Widok gór ze stepów Kozłowa - analiza interpretacja
2  Do M*** - analiza i interpretacja
3  Do Joachima Lelewela - analiza i interpretacja

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Stepy akermańskie - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-11 17:55:45

bardzo lubie język polski i zgadzam się w 100 procentach z tą interpretacją stepów akermańskich polecam tę stronkę jest spk pozdrawiam twórce


2019-03-04 18:46:42

Stepy akermanskie to wielka tęsknota za ojczyzną, utraconą ojczyzną. wszelkie domysły, co miał na myśli autor są pozbawione sensu. Tak zagrało Mu w duszy na wspomnienie Litwy.Sonety, to emocje i wyobraźnia!


2019-02-19 22:46:52

Ja zakochałam się w tym wierszu od razu na polskim kilka lat temu i ciągle do niego wracam.Chyba mój ulubiony ze wszystkich Mickiewicza. Jeśli ktoś nie jest do niego przekonany, mogę polecić, niedawno znalazłam na wrzucie - jest PRZEPIĘKNE wykonanie Stepów do muzyki Arvo Parta, czyta aktorka:) Nie wstawiam linka, bo chyba nie wolno (wpiszcie "stepy akermańskie arvo part i wyjdzie)


2019-02-06 19:19:49

"Lampa Akermanu" to inaczej księżyc.. a nie latarnia morska.Tak interpretuje moja polonistka.Ogólnie analiza sonetów krymskich na tej stronce mi się bardzo przydała. polecam ;)


2019-01-28 14:37:40

Asia (asia281 {at} buziaczek.pl) wdl. mojej ksiazki do polskiego to jest latarnia morska lub rozlewiska Dniestru, ktore blyszcza w zachodzacym sloncu...
Streszczenia książek
Tagi: