Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Warto przyjrzeć się bliżej wschodniej religijności reprezentowanej przez Mirzę. Jak sam mówi w pierwszej strofie jest Muzułmaninem (Drżąc, muślemin całuje stopy twej opoki). Nie pada jednak nigdzie w wierszu słowo „Allah”, także postać archanioła Gabriela nawiązuje do religii chrześcijańskiej. Można przypuszczać, iż Mickiewicz dowolnie łączył motywy zaczerpnięte z różnych religii, gdyż jego celem nie był realistyczny opis obyczajowości czy wiary ludzi żyjących na Krymie. Elementy orientalne, takie jak postać Mirzy, minaret czy giaur są typowe dla romantycznej fascynacji egzotyką. W tym jednak przypadku ich funkcją nie jest jedynie uatrakcyjnienie utworu. Postać Mirzy pozwala Mickiewiczowi na przedstawienie Krymu z innej perspektywy, z punktu widzenia człowieka zanurzonego w tej kulturze.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Lilije - analiza i interpretacja
2  cytaty
3  Obraz romantycznej miłości w wierszu Do M***

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Czatyrdah - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-09 19:48:15

Przecież islam wywodzi się od judaizmu (tak samo jak chrześcijaństwo) -uznają Jezusa jako swojego proroka, tym samym anioły Boga Jedynego -Jahwe-Allaha -to te same Anioły. Nie widzę tu żadnego mieszania religii.


2018-11-25 20:27:49

postać archanioła Gabriela pasuje jak najbardziej do modlitwy muzułmanina - występuje w tradycji islamskiej jako wysłannik Allacha. dyktuje też Mahometowi Koran.


2018-11-17 22:14:44

Ale złe jest słowo "można przypuszczać" jeśli chodzi o motywy religijne. SAM AUTOR w objaśnieniach odautorskich pisze: „Zostawiam imię Gabryjela jako powszechniej znajome; ale właściwym strażnikiem niebios podług mitologii wschodniej jest Ramek (…) „
Streszczenia książek
Tagi: