Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Rozwinięcie


Rozwinięcie opowiadania polega na przedstawieniu akcji właściwej, czyli ukazaniu kolejnych wydarzeń, składających się na wątek główny opowiadania, ewentualnie przybliżenie wątków pobocznych, wprowadzenie nowych postaci, ich działań, doznań, emocji, a także rozmów. Rozwinięcie można wzbogacić opisami (miejsc, przedmiotów, krajobrazu, postaci) oraz dialogami. Akcja powinna być dynamiczna, zaskakująca nagłymi zwrotami i stopniowo zmierzająca do punktu kulminacyjnego, po którym następuje rozwiązanie akcji.



Zakończenie


Zakończenie opowiadania ma charakter zamknięcia akcji utworu. Narrator może pokrótce przybliżyć dalsze dzieje bohaterów, może zaskoczyć czytelnika puentą lub przestawić własne refleksje na temat wydarzeń, o których opowiadał.

Stwórz plan opowiadania!


1. W opowiadaniu twórczym najważniejszym jest pomysł na opowiadanie – im oryginalniejszy tym lepiej, ponieważ unikniesz w ten sposób powielania utartych schematów, wątków i motywów. Oczywiście, najłatwiej pisać o miejscach i ludziach, których się zna, lecz możesz również swobodnie kreować świat przedstawiony na podstawie własnych wyobrażeń, fantazji czy nawet snu. Zastanów się, czy twoje opowiadanie będzie realistyczne czy też fantastyczne, czy jego akcja będzie rozgrywała się w miejscu twojego zamieszkania czy też w jakiejś bajkowej krainie lub na innej planecie. To ty jesteś kreatorem świata, który chcesz przybliżyć w opowiadaniu, i wszystko zależy od twojej wyobraźni. Zastanów się, co będzie motywem przewodnim twojego opowiadania: przygoda, miłość, nienawiść, itp.



2. Jeśli masz już pomysł na opowiadanie, określ wątek główny i ewentualnie wątki poboczne, mając na uwadze to, że akcja opowiadania w dużej mierze powinno skupiać się wokół wątku głównego. Wątki poboczne mogą być wprowadzone sporadycznie i w taki sposób, aby nie rozpraszały uwagi czytelnika i po skończeniu lektury nie pozostawiły wrażenia niedosytu, że coś zostało zaczęte i niewyjaśnione.

3. Sporządź szkic opowiadania, precyzując:
a) czas i miejsce akcji – jeśli zamierzasz umieścić akcję opowiadania w jakimś egzotycznym miejscu czy też w odległych czasach, warto wzbogacić o nie swoją wiedzę, aby uwiarygodnić opis miejsc, krajobrazu, przedmiotów i język postaci, które zamierzasz wprowadzić do fabuły.

b) bohaterów opowiadania – im mniej postaci, tym lepiej. Zastanów się, kim będą twoi bohaterowie, opisz ich wygląd, cechy charakteru, poglądy, sposób zachowania, jakie relacje będą ich łączyły. Pamiętaj, aby kreacja postaci była wyrazista i ograniczona do podstawowych informacji o nich.

c)narratora – musisz zdecydować, czy narrator opowiadania będzie pierwszoosobowy czy też bezosobowy. Decydując się na narratora pierwszoosobowego, opisujesz akcję z własnej perspektywy, ograniczając swą wiedzę o myślach i odczuciach innych bohaterów. W tym przypadku, wprowadzając dialogi, możesz posłużyć się wyłącznie mową zależną i niezależną. Opisując uczucia i emocje bohaterów, kierujesz się wyłącznie tym, co sam mógłbyś w danym przypadku zaobserwować. Narracja w 3 osobie umożliwia wprowadzenie w tok narracji mowy pozornie zależnej, a także uwzględnienie wewnętrznych doznań i uczuć bohaterów.



4. Przygotuj plan wydarzeń, które będą wyznaczały akcję opowiadania, pamiętając, aby przebiegały chronologiczne i zachowały zasadę ciągu przyczynowo-skutkowego. Pokieruj akcją tak, aby była dynamiczna i zaskakująca.

5. Na podstawie planu, posiłkując się szkicem, napisz wstępną wersję opowiadania. Następnie zredaguj ją, uzupełniając opisy i dialogi. Sprawdź stylistykę opowiadania, interpunkcję, popraw błędy ortograficzne.

5 błędów, których unikaj w swoim opowiadaniu





strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Jak napisać dobrą recenzję?
2  Jak napisać dobry esej?
3  Jak napisać dobrą rozprawkę?