Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O tym, iż mickiewiczowskie Dziady są dziełem uniwersalnym, ponadczasowym nie trzeba nikogo długo przekonywać. Z czego to jednak wynika?

III część Dziadów jest wyrazem najgłębszych patriotycznych uczuć, obrazem cierpienia narodu w niewoli oraz obrazem walki z zaborcą, czyli zewnętrznym wrogiem kraju.

Zawierają również wzór osobowy Polaka – patrioty, Mesjasza narodu, który przewodzi Polsce, dążąc do jej dobra i wolności. Także zawarty w utworze mesjanizm narodowy, w którym Polska jawi się jako Chrystus narodów, jest przesłanką do nazwania tego dzieła uniwersalnym.

Dziady zawierają również ponadczasowy konflikt dobra ze złem, który reprezentują m.in. anioły i diabły, polscy patrioci i rosyjska arystokracja.

Dziady są więc wyrazem i manifestem prawdziwego patriotyzmu oraz wiary w niezniszczalną moc narodu i jego wolność. Ich wystawienie w teatrze często bywało manifestem polskości oraz wydarzeniem politycznym (np. Dziady wystawione w 1968 roku, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. IV - streszczenie
2  Geneza II cz. Dziadów
3  Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali)

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Uniwersalizm przesłania III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-13 17:31:01

Fajoski materiał. Jak to dobrze, że żyją ludzie, którym się chce zamieszczaś opracowania. Pokłon w Twoją stronę. Rączki całuję!


2019-03-10 20:02:32

Właśnie jestem w trakcie powtarzania do matury i muszę powiedzieć że ta stronka jest bardzo pomocna bo jest w niej wszystko. to jest najlepsza stronka na jaką trafiłam poprostu swietna powtórka a nawet jak ktoś nie przeczytał lektur a przeczyta opracowanie i streszczenie to bedzie wiedział o co chodzi. Pozdrawiam zespół redagujący tę stronkę naprawde wielkie dzięki:)


2019-03-04 18:12:01

strona swietna..:):D do powtorki do matury wprost idealna..:) wystarczy przeczytac strzeszczenie i opracowanie i wszystko juz jest ok..:) a co do komentarza Mortifera: wydaje mi sie ze jeszcze chyba nie wiesz co to powtorka do matury..:) jesttego duzo i wszystko trzeba powtorzyc wiec czytac wszystkiego normlanie od deski do deski sie poprostu nie da..:)


2019-03-03 20:42:54

ja też dziękuję:) to jest jedna z niewielu stron w internecie za pomocą której można się przygotować do matury, bo jest wszystko co potrzeba i przede wszystkim NIE MA BŁĘDÓW!! a to sie niestety rzadko zdarza:)


2019-01-19 21:33:47

Eleganckie analizy. Powaga ale pomagają w przygotowaniu do maturki.
Streszczenia książek
Tagi: