Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O tym, iż mickiewiczowskie Dziady są dziełem uniwersalnym, ponadczasowym nie trzeba nikogo długo przekonywać. Z czego to jednak wynika?

III część Dziadów jest wyrazem najgłębszych patriotycznych uczuć, obrazem cierpienia narodu w niewoli oraz obrazem walki z zaborcą, czyli zewnętrznym wrogiem kraju.

Zawierają również wzór osobowy Polaka – patrioty, Mesjasza narodu, który przewodzi Polsce, dążąc do jej dobra i wolności. Także zawarty w utworze mesjanizm narodowy, w którym Polska jawi się jako Chrystus narodów, jest przesłanką do nazwania tego dzieła uniwersalnym.

Dziady zawierają również ponadczasowy konflikt dobra ze złem, który reprezentują m.in. anioły i diabły, polscy patrioci i rosyjska arystokracja.

Dziady są więc wyrazem i manifestem prawdziwego patriotyzmu oraz wiary w niezniszczalną moc narodu i jego wolność. Ich wystawienie w teatrze często bywało manifestem polskości oraz wydarzeniem politycznym (np. Dziady wystawione w 1968 roku, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. IV - streszczenie
2  Geneza II cz. Dziadów
3  Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali)

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Uniwersalizm przesłania III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 21:33:47

Eleganckie analizy. Powaga ale pomagają w przygotowaniu do maturki.


2019-01-06 22:54:06

Ta stronka jest na prawde cudowna!! Dziekuję bardzo tym, ktorzy ja tworzą, bo na prawde baaardzo duzo mi pomagacie w przygotowaniu do matury!! Szacuneczek...=)


2018-12-25 17:21:45

Super stronka:) czesto z niej korzystalem w czasie nauki w szkole a teraz jest mi bardzo pomocna w powtarzaniu materialu do matury:) POzdrawiem administratorów:)


2018-12-24 22:18:00

Dziekuje bardzo =] przyda mi sie przed sprawdzianem. Ciekawe jaka ocenke dostane po takiej powtórce xD


2018-12-23 17:33:42

wlasnie douczam sie do mojej pracy maturalnej z polskiego... ech ciężko jest... ale dzieki za wiadomości na klp bo są i były na prawde przydatne przez te trzy lata :)
Streszczenia książek
Tagi: