Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wizję cierpienia Polaków Mickiewicz zamieścił w kilku scenach, m.in. w scenie więziennej, czy też scenie balu u Senatora. Już od początku III części dzieła wiemy, iż jest to utwór opisujący narodowe męczeństwo. Mickiewicz już w przedmowie napisał, iż cierpienie jest nieodłącznie związane z Polską i Polakami. Prześladowania zwiększyły się jeszcze wraz z rozpoczęciem działalności przez Nowosilcowa. Autor zadawał tym samym pytanie o sens takiego cierpienia, starając się jednocześnie na to pytanie odpowiedzieć.

Przedmowa –
Autor nakreślił w niej obraz prześladowań, jakim podawane były litewskie dzieci i młodzież. Autorem działań wymierzonych w najmłodszych był rosyjski senator Nowosilcow. To on decydował o zamykanych szkołach, zesłaniach uczniów i nauczycieli na Syberię, wtrąceniach do więzień. Dla Mickiewicza taki zakres prześladowań uprawniał do porównania Polaków do chrześcijan w początkach tysiąclecia.

Dedykacja –
Została ona skierowana do Jana Sobolewskiego, Cypriana Daszkiewicza, Feliksa Kułakowskiego oraz innych przyjaciół ze związku filomatów i filaretów, którzy dla autora stali się symbolami męczeństwa dla dobra narodowej sprawy. Byli oni nie tylko prześladowani za swój patriotyzm, ale przede wszystkim pozbawiono ich łączności z krajem, wywożąc do Moskwy, Petersburga czy Archangielska.

Scena więzienna –
Odnajdujemy w niej metaforyczna przemianę Gustawa – romantycznego kochanka – w Konrada – wojownika o ojczyznę i narodową sprawę. Jest to przemiana symboliczna. Konrad jest romantycznym poetą, ale także (a może przede wszystkim) bojownikiem o wolność Polski. Staje w jej obranie u boku swoich przyjaciół, których Mickiewicz wymienił w dedykacji.

Scena ta zawiera także opowieść Jana Sobolewskiego, który wiedział, jak Polaków wieziono na Sybir. Widział warunki, w jakich tam jechali oraz sposób, w jaki odnosili się do nich rosyjscy żandarmi.

Salon warszawski –
Z tej sceny czytelnik dowiaduje się o historii Cichowskiego, którego przed laty uznano, za zaginionego. Tymczasem został uwięziony. Poddawano go okrutnym, wymyślnym torturom. Mimo że znęcano się nad nim, nikogo z towarzyszy nie wydał. Kiedy po latach więziennej poniewierki wynędzniały wrócił do domu, był człowiekiem zupełnie wyniszczonym, stracił pamięć (prawdopodobnie na skutek lęku przed wydaniem przyjaciół).


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. IV - streszczenie
2  Dziady cz. II – plan szczegółowy
3  Geneza II cz. Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-17 15:18:59

Ludzie! Czy wy czytacie to, co piszecie? Nie macie czasu na lektury? Polski to nie jest przyszłościowy przedmiot? Jasne, niech całe rzesze analfabetów rzuci się w wir pracy i buduje nową Polskę!Nie można być Polakiem i nie znać naszej historii, także tej literackiej. To jak być lekarzem i nie skończyć medycyny. A na lekturę zawsze jest czas, choćby nawet podczas przerw. Błagam! Jak teraz nie zaczniecie myśleć, to kto was tego nauczy później?


2019-03-16 22:47:56

Moim zdaniem ta strona jest strzałem w dziesiątke. Bardzo dobrze zebrana wiedza która jest nie tyle ściągą, lecz dobrą pomocą np. do powtórzenia. Dzięki wielkie!


2019-03-14 16:52:17

A dajcie spokój z tymi beznadziejnymi lekturami to moim zdaniem jest forma rozrywki, a ja wolę inne rozrywki. Polski nie ma w sumie przyszłości w 21 wiek. Przyszłością jest matematyka, którą jest trudno zrozumieć,a nie jakieś Dziady. Istna głupota chociaż j.polski lubię:)


2019-03-14 16:20:15

choć nie jestem na profilu polonistycznym moja pani profesor jest równie "głęboko" wymagająca, czasami az za bardzo, no cóż.. ale co do tej strony to nie mam zadnych zastrzezen choc mogło by byc troche bardziej szczegółowo. Ja bym sie nie obrazila a i moja pani prof była by zadowolona ze wiecej wiem Hih :)


2019-03-13 20:19:56

Sa ok. ale jak dla mojej polonistki to za malo. jest na profilu polonistycznym.nasz profesor jest wymagajaca.(typowa nauczycielka starej daty) jest tu za malo szczegolow i to jedyny minus, ale jest naprawde super!!! pozdro dla autorow
Streszczenia książek
Tagi: