Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bóg, który w Wielkiej Improwizacji nie odpowiedział Konradowi, w tej scenie przemówił do pokornego księdza Piotra, mówiącego o sobie, że jest prochem. W scenie tej ksiądz Piotr upokorzył się przed Stwórcą:
Ja, proch będę z Panem gadał.
W nagrodę za jego pokorę Bóg zesłał mu przyszłą, profetyczną wizję Polski.

W swym widzeniu ksiądz Piotr ujrzał kibitki, wiozące na Syberię polskich patriotów. Wśród nich Piotr zobaczył dziecko – Mesjasza Zbawiciela:
Z matki obcej krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
W scenie tej zauważyć można podobieństwo (paralelizm) pomiędzy męczeństwem Jezusa a męczeństwem Polski i Polaków:
Polska Chrystusem narodów.
Mickiewicz nawiązuje w widzeniu również do Apokalipsy św. Jana oraz do hebrajskiej kabalistyki (kabalistyka – doktryna, nawiązująca do gry liczb oraz wróżbiarstwa). Autor nawiązał też do sławnej teorii Jakuba Franka, który mówił o mężu o trzech obliczach, z trzema stolicami u jego stóp, który mimo to pozostawał bez korony.
W widzeniu księdza Piotra da się odczytać mesjanistyczną koncepcję, sformułowaną przez Mickiewicza. Widział on Polskę jako Mesjasza narodów, jako kraj, który odkupi świat. Polska porównywana była w niej do Jezusa, tak jak on cierpiała na krzyżu, ale tak jak on miała też zmartwychwstać. Krzyżem Polski były zabory.

Podsumowując, można stwierdzić, iż podstawowymi elementami widzenia są:
- spojrzenie z góry na losy Polaków i Polski oraz porównanie cara do biblijnego Heroda mordującego niewinne dzieci;
- mesjanizm jednostki, którą ks. Piotr nazywa czterdzieści i cztery;
- widzenie procesu nad krajem (na podobieństwo procesu Jezusa);
- krzyż, jaki dźwiga Polaka, to trzy zabory;
- wizja ukrzyżowania Polski, nad którą – tak jak obok konającego Jezusa – stała jego matka – Wolność;
- wniebowstąpienie Polski.
Tak jak w prawdziwym profetycznym widzeniu, tak i tu pełno jest symboli i niejasnych do końca aluzji. I tak np. czterdzieści i cztery w historii starano się interpretować jako:
- osobę samego autora;
- alegorię Polski;
- powstańców z 1944 roku;
- Józefa Piłsudskiego;
- Andrzeja Towiańskiego.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II - streszczenie
2  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów
3  Pęknięcie w II cz. Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Widzenie księdza Piotra w III części Dziadów – interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-20 22:51:29

Czy jest ktoś w tym kraju kto potrafi logicznie myśleć .Liczba CZTERDZIEŚCI I CZTERY wiąże się z pojawieniem się męża opaczności który zaprowadzi pokój na Ziemi .Czy dana osoba może pojawić się przed wojną ,chyba nie , bo wtedy przepowiednia byłaby kłamliwa.Chyba jest to logiczne .Wobec tego kiedy może się pojawić ? Jeżeli w przyszłości ma nastąpić III wojna światowa , potem potop .Po potopie też będzie wojna .Więc odpowiednim okresem będzie data po potopie .Wtedy to za czasów owego męża nastanie pokój na Ziemi.Wcześniej nie można było zrozumieć tej przepowiedni , lecz dzisiaj jest to już możliwe , gdyż liczba 44 może dotyczyć dwóch dat .Pierwszą będzie rok 2040 i miesiąc kwiecień a drugą to rok 2044.


2019-01-20 17:22:46

A ja słyszalem jeszcze taka wersje ze ta osoba kt A ja slyszalem jeszcz etaka wersje ze ta osoba 44 to poprostu nasz papiez Jan Pawel II.Przeciez Polska ostatecznie stala sie wolna w '89 roku!!


2019-01-15 18:28:59

szczerze mowiac to gdybym miala napisac copkolwiek nie czytajac mialabym baaaaardzo wiele klopotow:(ale......tez nie jest az tak zle:)


2019-01-15 18:23:48

A propo tego co pisze Voltaire77: Biblijne 666 czytane po hebrajsku fonetycznie oznacza jednego z prześladowców kościoła. Niestety nie pamiętam o którego władcę Rzymskiego chodzi, ale jak sprawdzę to dopiszę. Imię jest zaszyfrowane, by Rzymianie nieznający hebrajskiego po przypadkowym natknięciu się na Biblię nie donieśli na kościół chrześcijański.


2019-01-13 19:14:00

zrobiliscie kawał dobrej roboty, zakladając ta stronę. Ja przeczytałam Dziady cz. III praktycznie dwa razy, ale tutaj sa informacje uzupełniające dotychczasową wiedzę. Bardzo mi się tutaj podoba. Wielkie dzięki za to wszystko!
Streszczenia książek
Tagi: