Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Motyw chciwości


Człowieka chciwego i zachłannego reprezentuje Bankier. Życie schodzi mu na liczeniu gwiazd. Gwiazdy, które „posiada” zapewniają mu bogactwo. Bogactwo zaś pozwala na kupno kolejnych gwiazd, o ile ktoś je znajdzie. Bankier uważa się za człowieka chciwego, nigdy nie marzy. Nie ma czasu na cieszenie się swym majątkiem, ponieważ całkowicie pochłania go liczenie kolejnych gwiazd. Bankier posiada gwiazdy dla samego faktu posiadania. Jego zachowanie nie było pożyteczne, ponieważ nic dla swych gwiazd nie był w stanie uczynić, w porównaniu do Małego Księcia, który był użyteczny dla swego kwiatu i trzech wulkanów.

Motyw nałogu


Motyw nałogu i uzależnienia poznajemy, gdy Mały Książę odwiedza planetę Pijaka. Nałogowiec nie ma siły, by walczyć ze sobą. Wciąż się oszukuje, jest słaby. Popadanie w uzależnienie tłumaczy chęcią zapomnienia o wyrzutach sumienia. Te z kolei powoduje fakt pozostawania w nałogu. Jego postępowanie przeczy logice.

Motyw próżności


Pojawia się podczas odwiedzin głównego bohatera na planecie Próżnego. Człowiek ten był nałogowo uzależniony od pochwał i komplementów. Był przekonany, że wszyscy inni żyją po to, by go podziwiać. Gdy Mały Książę klaskał, Próżny kłaniał się swym zabawnym kapeluszem. Człowiek próżny nie słuchał innych, był skupiony wyłącznie na sobie. Swą postawą budził śmieszność.

Motyw władzy


Pojawia się podczas wizyty Małego Księcia na planecie Króla. Majestatyczny władca wraz ze swym gronostajowym płaszczem zajmuje całą planetę. Cieszy go wydawanie rozkazów, jednak nie stawia nierozsądnych żądań. Ośmieszyłyby one autorytet jego władzy. Tak naprawdę, jego panowanie jest pozorów, a Król pragnie tylko zachowania sztucznej etykiety. Władca jest pewny siebie, pragnie decydować o losie innych, jednak czuje się samotny i pozostaje sam.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mały książę - streszczenie szczegółowe
2  „Mały Książę” jako gatunek literacki
3  Czas i miejsce akcji Małego księcia