Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W utworze Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę” można wyróżnić trzy wątki:
1. Wątek realistyczny – związany z losami Pilota, który zmuszony jest awaryjnie lądować na Saharze i zdany wyłącznie na siebie, podejmuje próby naprawienia samolotu. Osiem dni, spędzonych na pustyni, umożliwia mu poznanie historii Małego Księcia.

2. Wątek baśniowy – związany z postacią Małego Księcia, przybysza z asteroidy B 612 i jego roczną wędrówką po różnych planetach i Ziemi. Rozmowy z Pilotem służą przede wszystkim wyeksponowaniu przemyśleń, dotyczących szczęścia i cierpienia, życia i śmierci, samotności i przyjaźni oraz poczucia odpowiedzialności za innych.

3. Wątek psychologiczny – dotyczy przemiany duchowej i dojrzewania Małego Księcia w ciągu rocznej wędrówki po wszechświecie. Mały Książę zaczyna uświadamiać sobie, jaką rolę w jego życiu spełniała róża i czym była tak naprawdę odpowiedzialność za istotę, którą obdarzył uczuciem. Proces dojrzewania chłopca polegał na skonfrontowaniu jego marzeń i wyobrażeń ze światem dorosłych oraz na poszukiwaniu tak ważnych wartości, jak: przyjaźń, miłość i odpowiedzialność.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mały książę - streszczenie szczegółowe
2  Symbole w Małym księciu
3  Charakterystyka Małego KsięciaKomentarze: Główne wątki Małego księcia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-15 14:41:41

żarcik : jak nazywa się ciocia i wujek? - wujostwo. a jak nazywa się babcia i dziadek? - dziadostwo ... krótki żarcik dla założyciela/założycieli strony w podziękowaniu za pomoc w zadaniu ]:-} Threenastka
Streszczenia książek
Tagi: