Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pinokio wyrusza naprzeciw ojcu, jednak ponownie spotyka Lisa i Kota, którzy przypominają mu o Polu Cudów. Chłopiec ostatecznie zgadza się pójść z nimi i zasadzić swoje złoto. Po pewnym czasie docierają do Miasta Głupców, gdzie pajacyk obserwuje biedne i żebrujące zwierzęta pozbawione cennych atrybutów. Wśród nich poruszają się bogate powozy lisów, jastrzębi lub sępów. Po dotarciu do Pola Cudów Pinokio zakopuje swe monety, podlewa i zostawia na dwadzieścia minut. W tym czasie kradną je Kot i Lis, a następnie uciekają.

Kiedy pajacyk powraca nie znajduje ani drzewka z monetami, ani zakopanych monet. O oszustwie Kota i Lisa dowiaduje się od drwiącej z niego papugi, która niegdyś także dała się oszukać. Rusza do sądu w Mieście Głupców i zgłasza kradzież sędziemu, którym jest sędziwy goryl. Sędzia skazuje go na pobyt w więzieniu za zbrodnię głupoty. Po czterech miesiącach udaje mu się opuścić areszt, gdy cesarz zarządza amnestię z powodu swego zwycięstwa.

Pinokio kieruje się do domu Wróżki. Drogę zastępuje mu wielki zielony wąż, który tak śmieje się z chłopca, że pęka mu żyłka w piersi i umiera. Kiedy z głodu zakrada się do winnicy wieśniaka wpada w pułapkę zastawioną na złodziei kur. W związku z tym, że pies gospodarza – Melampo – zmarł Pinokio zostaje uwiązany do budy i ma pełnić jego obowiązki. W nocy nie godzi się na układ z łasicami i alarmuje wieśniaka. Ten łapie złodziei i w nagrodę uwalnia marionetkę. Gdy w końcu Pinokio dochodzi do domu Wróżki zastaje tam nagrobek informujący o jej śmierci z powodu smutku po stracie braciszka.

Przyjazny gołąb na swych skrzydłach przenosi go nad brzeg morza, skąd Dżeppetto ma w małej łódeczce wyruszyć na poszukiwanie syna w stronę Nowego Świata. Pinokio macha do ojca, jednak rozpętuje się wichura i jego łódeczka ginie. Chłopczyk rzuca się mu na pomoc, jednak fale go spychają. Dopływa do Kraju Pracowitych Pszczół, gdzie od delfina dowiaduje się, że w morzu grasuje olbrzymi rekin. Okazuje się, że na wyspie jedzenie można otrzymać wyłącznie za pracę. W końcu leniwy chłopczyk pomaga kobiecie zanieść dzban z wodą w zamian za jedzenie. W domu okazuje się, że nieznajoma to Wróżka, która w cudowny sposób się postarzała. Postanawia zostać matką Pinokia i posyła go do szkoły.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Pinokio - streszczenie szczegółowe
2  Pinokio – plan wydarzeń
3  Dżeppetto – charakterystyka