Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dżeppetto nazywany był Mamałygą, ponieważ nosił peruką koloru mąki kukurydzianej. Miał porywczy charakter i, gdy słyszał swoje przezwisko, nie sposób było go uspokoić. Dzieppetto mieszkał w małym domku z jednym pokojem, w którym stał kulawy stół, rozklekotane łóżko i stare krzesło. Na ścianie namalowany był kominek i gotująca się strawa.

Dżeppetto był cierpliwy – nie reagował na psoty Pinokia. Był także wrażliwy ponieważ gdy poczuł się urażony przez marionetkę posmutniał i otarł łzę. Chociaż szybko wzbierała w nim złość nie potrafił długo złościć się na Pinokia i wybaczał mu jego psoty. Jego serce szybko mięknie na widok nieszczęścia chłopca. Potrafi się dla niego poświęcić, co widać, gdy sprzedaje surdut, by kupić mu elementarz.
czytaj dalej ↓

Po ucieczce Pinokia Dżeppetto wyrusza na jego poszukiwania. Po przemierzaniu całej Europy decyduje się w małej łódeczce płynąć do Nowego Świata. Po jego wypłynięciu wzmaga się sztorm, a stolarz ginie z oczu przybyłego za późno Pinokia. Okazuje się, że ojciec marionetki zostaje połknięty przez wielkiego rekina.

Z opresji ratuje go po dwóch latach Pinokio. Dżeppetto mógł przeżyć, bo wraz z nim rekin połknął statek z zaopatrzeniem. Po wyjściu na ląd długo odzyskiwał siły. Dzięki przemianie Pinokia w żywego chłopca on także odmłodniał i mógł powrócić do dawnej stolarskiej pasji.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pinokio - streszczenie szczegółowe
2  Pinokio – bohaterowie
3  Pinokio – skrócony plan wydarzeńStreszczenia książek
Tagi: