Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Skąd wziął się Pinokio
„Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał, jedna z tych grubych, solidnych szczap, które wkłada się do ognia w zimie, żeby zimny pokój stał się ciepły i przytulny.”

Pomysł Dżeppetta:
„Pomyślałem, że mógłbym sobie wystrugać pięknego drewnianego pajacyka. Musi być niezwykły, taki, który będzie umiał tańczyć, fechtować się i fikać koziołki. Zamierzam powędrować z nim dookoła świata, zarabiając na kromkę chleba i szklankę wina.”

Gadający Świerszcz do Pinokia”
„Biada chłopcom, którzy nie chcą słuchać rodziców i uciekają z domu! Nigdy nie będą szczęśliwi, a gdy staną się starsi, gorzko tego pożałują.”
„Bo jesteś pajacykiem, a co gorsza, masz pustą głowę.”

Porady i przestrogi Dżeppetta:
„Widzisz […] miałem rację, kiedy powiedziałem ci, że nie możemy być grymaśni i wybredni. Mój drogi, nigdy nie wiemy, co czeka nas w życiu!”.
„piękne ubranie nie czyni człowieka, o ile nie jest czyste i porządne.”
„[…] ojciec zawsze go uczył, że żebrać mogą tylko starzy albo chorzy. Mówioł, że prawdziwymi biedakami, zasługującymi na naszą litość i pomoc są ci, którzy z powodu podeszłego wieku albo choroby stracili możliwość zarabiania za życie. Wszyscy inni powinni pracować […].”

„Widząc ubóstwo, nawet psotni chłopcy wiedzą, co ono oznacza.”

Rady ducha Gadającego Świerszcza:
„Nie słuchaj tych, którzy obiecują, że z dnia na dzień staniesz się bogaty, mój chłopcze. Zazwyczaj są to głupcy albo oszuści!”
„Pamiętaj, że chłopcy, którzy upierają się przy swoim, prędzej czy później tego żałują.”

Przemyślenia Pinokia:
„[…] my, chłopcy, mamy prawdziwego pecha. Wszyscy nas besztają, dają nam rady, ostrzegają nas. Gdybyśmy na to pozwolili, wszyscy chcieliby być dla nas jak matki i ojcowie”.
[…] wszyscy chłopcy nie cierpią lekarstwa jeszcze bardziej niż choroby.”

Przestrogi i rady Wróżki:

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Pinokio - streszczenie szczegółowe
2  Przestrogi moralne w „Pinokiu” Collodiego
3  Pinokio – charakterystyka