Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wróżka obiecuje, że jeśli Pinokio będzie pilnie się uczył zostanie kiedyś prawdziwym chłopcem. Pinokio stara się bardzo, staje się prymusem, co jednak wzbudza zazdrość kolegów. Pewnego razu oszukują go mówiąc, że widziano na wybrzeżu wielkiego rekina, który mógł połknąć Dżeppetta. Gdy okazuje się, że koledzy skłamali wybucha między nimi i Pinokiem bójka. Jeden z chłopców – Eugeniusz – pada uderzony ciężką książką marionetki, a pozostali koledzy uciekają. O wypadek zostaje oskarżony Pinokio – karabinierzy prowadzą go do aresztu, jednak ucieka. Następnie ratuje życie goniącemu go policyjnemu psu – mastiffowi o imieniu Alidoro.

W rewanżu Alidoro ratuje życie Pinokiowi, gdy w sieć łapie go rybak i planuje usmażyć wraz z innymi rybami. Gdy Pinokio powraca do domu drzwi po długim czasie otwiera mu ślimak. Wróżka ponownie wybacza chłopcu i w kolejnych miesiącach wszystkie sprawdziany kończy jako najlepszy uczeń. W końcu oznajmia, że nadszedł dzień, gdy Pinokio może stać się prawdziwym chłopcem i może na tę uroczystość zaprosić wszystkich kolegów. Gdy próbuje zaprosić ulubionego kolegę, urwisa Romea nazywanego Knotem dowiaduje się, że właśnie ucieka do Krainy Zabawek, gdzie nie ma szkoły i nie trzeba się uczyć. Pinokio decyduje się uciec wraz z nim i spędza na zabawie kolejnych pięć miesięcy. Pewnego ranka budzi się z oślimi uszami.

Suseł uprzedza Pinokia, że dzieci, które się nie uczą zostają zamienione w osły. Tak też się staje i chłopczyk wraz z Knotem przemienia się w ryczące zwierzę. Woźnica sprzedaje go właścicielowi cyrku, a ten przez kolejne trzy miesiące tresuje osła do występów. Podczas występu Pinokio doznaje kontuzji i jako kulawy zostaje sprzedany człowiekowi, który planuje z jego skóry zrobić bęben. Mężczyzna wrzuca osła do wody, a gdy wyciąga sznur na jego końcu znajduje marionetkę. Pinokio wyjaśnia, że ciało osła zjadły ryby, a on znów jest sobą i odpływa.

Na morzu dostrzega kozę o błękitnej sierści, jednak zostaje połknięty przez wielkiego rekina. Wewnątrz spotyka tuńczyka, a następnie idzie w stronę światełka i w starcu Dżeppetta. Postanawia wraz z nim uwolnić się z wnętrza wielkiej ryby. Udaje się im wyzwolić, a do brzegu pomaga im dopłynąć tuńczyk. Na lądzie spotykają żebrzących Kota i Lisa. Kot rzeczywiście jest ślepy, a Lis z biedy musiał sprzedać swój ogon. Pinokio odmawia pomocy fałszywym przyjaciołom.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Pinokio - streszczenie szczegółowe
2  Przestrogi moralne w „Pinokiu” Collodiego
3  Pinokio – skrócony plan wydarzeń