Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pinokio obiecuje Wróżce, że będzie grzeczny i zacznie się uczyć, bo jest zmęczony byciem pajacykiem i chce stać się prawdziwym chłopcem
Wróżka wytłumaczyła, że nie jest już dziewczynką a dorosłą kobietą. Pinokio także chciałby urosnąć. Kobieta obiecała, że stanie się prawdziwych chłopcem, jeśli będzie się zachowywał jak wychowane dziecko. Pajacyk przyrzekł poprawę. Wróżka powiedziała, że odnajdzie swego ojca, a ona zostanie jego mamą. Pinokio niechętnie godzi się na chodzenie do szkoły, jednak nie chciał zdobyć zawodu, bo praca go męczy. Wróżka wytłumaczyła, że lenistwo to choroba i każdy musi pracować. Chłopczyk obiecał, że będzie pracował, bo nie chce już dłużej być pajacykiem.

Pinokio idzie z przyjaciółmi na brzeg morza, żeby zobaczyć straszliwego rekina
W szkole inni chłopcy naśmiewali się z Pinokia i robili mu figle. Jednak dzięki twardym ciosom zyskał ich uznanie i szacunek. Uczył się pilnie, co zauważył nawet nauczyciel, a jedynym mankamentem było to, że miał zbyt wielu przyjaciół. Przed złym towarzystwem przestrzegała go Wróżka. Pewnego dnia niepomny ostrzeżeń zdecydował się iść z kolegami zamiast na lekcje to na brzeg morza, gdzie podobno ukazał się wielki rekin.

Wieka bitwa między Pinokiem i jego towarzyszami. Jeden z nich zostaje ranny a Pinokio aresztowany
Okazało się, że chłopcy zakpili sobie z niego i żadnego rekina nie było. Była to zemsta za to, że Pinokio dobrze się uczył. Uważali go za pyszałka i postanowili sprawić mu lanie. Rozpoczęła się bójka. Chłopcy bali się ciosów marionetki i rzucali w nią podręcznikami. Wielki krab próbował przywołać ich do porządku, jednak Pinokio go zganił. Jeden z chłopców rzucił ciężką książką i trafił zamiast pajacyka innego kolegę - Eugeniusza, który zemdlał. Inni towarzysze rozbiegli się, przy rannym pozostał tylko Pinokio. Karabinierzy stwierdzili, że to on jest winny tragedii i aresztowali go. Ten po drodze wymknął się, a jego tropem pobiegł prędki mastyf - Alidoro.

Pinokio zostaje wzięty za rybę i grozi mu usmażenie na patelni
Pies już prawie dogonił Pinokia, gdy ten wskoczył do morza. Alidor wpadł do wody także. Okazało się, że nie umie pływać. Pinokio po wielu wahaniach pomógł mu, jednak sam pozostał w wodzie bojąc się psa. Gdy dopływał do plaży okazało się, że został złapany w wielką sieć. Na brzegu ujrzał rybaka, który wydawał się morskim potworem. Mężczyzna przypominający jaszczurkę wyjmował z sieci kolejne ryby ciesząc się na smaczny obiad. Pinokia wziął za kraba. Gdy ten przekonywał go, że jest pajacykiem rybak dał mu do wyboru sposób, w jaki chce być przyrządzony. Trafił z innymi rybami do cebrzyka, a następnie został obtoczony w mące.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Pinokia” w pigułce
2  Pinokio – charakterystyka
3  Pinokio – plan wydarzeń