Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
O świcie wóz dotarł do Krainy Zabawek, którą zamieszkiwali wyłącznie chłopcy od ośmiu do czternastu lat. Wszyscy malcy beztrosko bawili się w ulubione gry i zabawy. Na zabawie mijały im dni i tygodnie.

Pinokio zauważa, że ma ośle uszy. Wkrótce zamienia się w osła i zaczyna ryczeć
Po pięciu miesiącach pewnego ranka Pinokio zauważył, że jego uszy przypominają uszy osła. Zaniepokojony jego krzykami sąsiad – suseł, stwierdził, że chłopiec ma oślą gorączkę. Powiedział, że wkrótce zamieni się w osła, podobnie jak inni leniwi chłopcy, którzy mnie cierpią książek, szkół i nauczycieli. Pinokio z bawełnianym workiem na głowie postanowił odszukać Knota – gdy go zastał w domu on także miał zakrytą głowę. Chłopcy umówili się, że jednocześnie pokażą swoje uszy – na ich widok wybuchli śmiechem. Gdy śmiali się nagle ich ręce zmieniły się w nogi, a twarze wydłużyły się – zamiast płaczu i krzyku zaczęli ryczeć jak osły.

Pinokio, który stał się osłem, zostaje kupiony przez właściciela cyrku, który chce nauczyć go pokazywać sztuczki. Okulawiony zostaje sprzedany człowiekowi, który chce zrobić bęben z jego skóry
Pojawił się woźnica, który wyczesał je i zabrał na targ. Pinokia kupił właściciel cyrku. Poczęstował go słomą i sianem, a gdy ten wybrzydzał zdzielił go batem. Z głodu najpierw zjadł słomę, a potem siano. Właściciel oznajmił, że będzie go uczył cyrkowych sztuczek. Tresura trwała trzy miesiące. Ogłoszono premierę przedstawienia. Wszyscy pragnęli obejrzeć tańczącego osła – Pinokia. Dyrektor cyrku zachwalał jego zdolności, a następnie zaczął się występ. Na widowni Pinokio dostrzegł Wróżkę, jednak gdy chciał zawołać rozległ się tylko ryk. Zrozpaczony przestał wykonywać polecenia, potknął się skacząc przez obręcz i okulał. Dyrektor szybko się go pozbył sprzedając mężczyźnie, który potrzebował skóry z osła na bęben. Nowy właściciel wrzucił go do wody, by utonął.

Pinokio zostaje wrzucony do morza, ogryziony przez ryby i znowu staje się pajacykiem. Płynąc na ląd, zostaje połknięty przez straszliwego rekina
Gdy mężczyzna wyciągnął osła, ku swemu zdziwieniu ujrzał bardzo żywego pajacyka. Pinokio opowiedział staruszkowi swą historię. Zakończył ją opowieścią o tym, jak wysłane przez jego mamę – Wróżkę ryby ogryzły w morzu ciało osła, uwalniając Pinokia. Mężczyzna chciał odzyskać swoje cztery grosze, które dał za kulawego osła i postanowił sprzedać marionetkę jako drewno na opał, jednak Pinokio wskoczył do morza i odpłynął.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Pinokia” w pigułce
2  Czas i miejsce akcji „Pinokia”
3  Pinokio – charakterystyka