Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Knot - tak naprawdę nazywał się Romeo, Pinokio darzył go szczerym uczuciem. Był długi, chudy i miał zafrasowany wyraz twarzy. Był największym leniem i urwisem w szkole. Nauczyciel przestrzegał przed jego towarzystwem. Knot namówił Pinokia do wyjazdu do Krainy Zabawek. Podobnie jak on z czasem zamienił się w osła i został sprzedany wieśniakowi, któremu zmarło jego zwierzę.

Woźnica – niski, gruby człowieczek, okrągły i lśniący jak kulka masła, z twarzą jak jabłko, z małymi, ciągle uśmiechniętymi ustami i głosem cienkim i przymilnym jak u kota proszącego o jedzenie. Powoził zaprzężonym w dwanaście par osłów wozem, podróżował po świecie szukając leniwych chłopców, którzy nienawidzili książek, których męczyła szkoła i byli skłonni uciec z domu. Zabierał ich do Krainy Zabawek, a gdy zamieniali się w osiołki, sprzedawał je. Dzięki temu stał się milionerem.Wielki Sokół, pudel Medor - słudzy Wróżki.
Kruk i Sowa – lekarze wezwani przez Wróżkę, by zbadać stan zdrowia Pinokia.

Papuga – poinformowała Pinokia, że został okradziony. Śmiała się z jego naiwności. Sama niegdyś także wierzyła, że można zasiać złoto, jak groch czy dynię.

Goryl – sędzia w Mieście Głupców, był dostojnym starcem o białej brodzie spływającej mu na pierś. Nosił okulary w złotych oprawkach, z których wypadały szkła. Wzrok popsuł sobie przez wieloletnią pracę. Skazał Pinokia na cztery lata więzienia.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pinokio - streszczenie szczegółowe
2  Dżeppetto – charakterystyka
3  Pinokio – skrócony plan wydarzeń