Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Główni bohaterowie Fantazego


Fantazy – tytułowy bohater dramatu to człowiek przybierający pozę wielkiego romantyka. Hrabia twierdzi, że jest poetą, chociaż nikt nie widział jego utworów. Jest on cyniczny, zakłamany, a przede wszystkim znudzony. W poszukiwaniu nowych wrażeń zamierzał odkupić od swoich sąsiadów (Respektów) ich piękną córkę za pół miliona. Przybył na Podole w poszukiwaniu nowych wrażeń, pomysł poślubienia prostej dziewczyny wydał mu się na tyle ekscytujący, że postanowił nie szczędzić grosza na jego realizację. Zdawał sobie sprawę, że Dianna nigdy go nie pokocha, ale mimo tego zamierzał ją poślubić.

Fantazy wzorował się na romantycznych bohaterach, próbował żyć według wskazówek wielkich pisarzy epoki, lecz swoimi czynami zaprzeczał wyznawanym przez nich ideałom. Uciekł przed prawdziwą miłością, czyli Idalią, w poszukiwaniu nowych wrażeń. Gdy piękna kobieta odnalazła go na Podolu ten szydził sobie z niej. Podświadomie zdawał sobie jednak sprawę, że Idalia to miłość jego życia. Wreszcie dociera to do niego, gdy orientuje się, że powinien ustąpić Janowi w poślubieniu Dianny.

Śmierć Majora, która miała być oczyszczającą ofiarą dla wszystkich bohaterów dramatu tylko pozornie nim wstrząsa. Fantazy postanowił wyruszyć do Rzymu wraz z Idalią, a tam pewnie znów się nią znudzi i ucieknie od niej w poszukiwaniu nowych wrażeń.

Idalia – ukochana Fantazego, którego ten nie był tak naprawdę wart. Była ona kobietą szlachetną, sympatyczną, uprzejmą, dobrze wychowaną i beznadziejnie zakochaną w hrabim. Pod jego wpływem przyjęła pozę romantyczną, co było widać w każdym jej czynie i słychać w każdym wypowiedzianym słowie. Doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że planowane małżeństwo Fantazego z Dianną to tak naprawdę interes. Nie czuła nienawiści do dziewczyny, wręcz przeciwnie chciała jej pomóc. Zaoferowała Janowi pół miliona, by ten odkupił swoją ukochaną od Respektów. Tym samym odzyskała dla siebie Fantazego.

Major – Rosjanin Waldemar Hawryłowicz brał niegdyś udział w powstaniu dekabrystów. Miał wówczas niepowtarzalną okazję zabić cara, lecz wpojony szacunek do autorytetu władcy nie pozwolił mu na to. Przez całe życie żałował tej decyzji. Za udział w powstaniu został zesłany na Sybir. Tam zaprzyjaźnił się z Respektami (zesłanymi na czas powstania listopadowego) i Janem. Był to człowiek honoru o wielkim sercu, który kochał Polaków. Nie zawahał się poświęcić własnego życia, by umożliwić Janowi i Diannie ślub. Po jego śmierci para miała otrzymać spadek po nim. Zapewnił tym czynem nie tylko szczęście małżeńskie zakochanym, ale i dostatek Respektom oraz uchronił pracujących dla nich chłopów przed rekwizycją.

Jan – zasłużył się jako organizator oddziałów chłopskich w okresie powstania listopadowego. Z kosą w ręku walczył nie tylko niepodległość Polski, ale i wyzwolenie się spod ucisku ziemiaństwa. Za swoją działalność został zesłany na Sybir, a za buntowanie rosyjskich chłopów wcielono go do armii carskiej. Na zesłaniu zaprzyjaźnił się z Majorem Hawryłowiczem. Powrócił na Podole, aby zwolnić Diannę z danego mu słowa. Chociaż bardzo ją kochał zdawał sobie sprawę, że nie będzie w stanie zapewnić jej dostatniego życia, do jakiego przywykła. Orientując się, iż kobieta chcąc ratować chłopów i rodzinę ma zamiar poślubić hrabiego, usuwa się w cień. Dzięki finansowej pomocy Idalii jego marzenie spełnia się.

Dianna – córka Respektów i niedoszła żona Fantazego była niezwykle urodziwą dziewczyną. Chociaż z całego serca kochała poznanego na Sybirze Jana, to postanawia poświęcić się dla dobra rodziny i pracujących dla niej chłopów. Jej miłość do powstańca listopadowego była czysta i prosta, właśnie taka, jakiej hołd złożył Słowacki w swoim dramacie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Rękawiczka - streszczenie
2  Indywidualizm
3  Podział epoki w Polsce