Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W stolicy Francji reporter poznał śmietankę ówczesnego świata artystycznego (zaliczali się do niej pisarze: Ezra Pound, Gertrude Stein, Sylvia Beach, James Joyce, Max Eastman, Lincoln Steffens i Wyndahm Lewis oraz malarze: Miro i Picasso). Znajomości te wywarły wielki wpływ na artystyczny rozwój Hemingwaya.

Jako reporter zdawał relacje z wielu ważnych wydarzeń, między innymi z Konferencji Genewskiej w kwietniu 1922 roku, wojny grecko-tureckiej czy konferencji w Lozannie. Pisał również artykuły sportowe, o łowieniu ryb, walkach byków, narciarstwie, bobslejach.

Przełomowy okres dla kariery literackiej Hemingwaya miał miejsce pomiędzy rokiem 1925 a 1929. Wtedy to opublikował niewielki zbiór opowiadań W naszych czasach, następnie ukazała się pierwsza z jego wielkich powieści – Słońce też wschodzi. Następnie wydał kolejny zbiór opowiadań Mężczyźni bez kobiet, a uwieńczeniem tego okresu była powieść Pożegnanie z bronią, która do dziś uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł w literaturze dwudziestego wieku. Wymienione pozycje przyniosły Hemingwayowi międzynarodowy rozgłos i uczyniły go rozpoznawalnym niemal pod każdą szerokością geograficzną.

W 1927 roku rozwiódł się z Hedley i poślubił Pauline Pfeiffer, dziennikarkę pisma o modzie. Z nową żoną przy boku Hemingway pojawił się w Key West na Florydzie, gdzie mieszkali przez dwanaście lat. Tam też pisarz odkrył i pokochał rybactwo.

Kolejną żoną Hemingwaya była Martha Gellhorn, którą poznał w 1936 roku podczas pobytu w Hiszpanii, skąd relacjonował dla prasy amerykańskiej przebieg wojny domowej. Cztery lata później zakochany pisarz stanął po raz trzeci na ślubnym kobiercu.

Po spektakularnym sukcesie powieści Komu bije dzwon Hemingwayowie przenieśli się na Kubę. Na wyspie tej spędził niemal cały okres trwania drugiej wojny światowej. Nie przejmował się zbytnio tym, co działo się na świecie koncentrując się głównie na łowieniu ryb i zabawie. Jednak w 1944 roku jako korespondent wojenny towarzyszył lotnikom RAF-u podczas ich zadań specjalnych. Wówczas to w Anglii doznał poważnego wypadku samochodowego. Przekonana o tym, że mąż był pijany i sam go spowodował Martha postanowiła wnieść o rozwód. Hemingway szybko znalazł jej następczynie. Jeszcze w Londynie poznał swoją następną małżonkę – Mary Welsh.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Stary człowiek i morze - streszczenie
2  Losy Santiago
3  Czas i miejsce akcji „Starego człowieka i morza”