Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
1. W pewnym momencie akcji losy Marcina Borowicza i Andrzeja Radka splatają się. Wymień wydarzenia, w których bohaterowie uczestniczą razem
  • Andrzej Radek po bójce z Tymkiewiczem został wyrzucony z gimnazjum. Nieoczekiwanie u inspektora Zabielskiego wstawia się za nim Marcin Borowicz, dzięki czemu mógł wrócić do szkoły.
  • chłopcy spotykali się na tajnych zebraniach w Starym Browarze u Gontali, gdzie poznawali polską literaturę i historię
  • Andrzej wsparł przyjaciela w chwili, gdy ten rozpaczał po wyjeździe Anny Stogowskiej - Biruty


2. W utworach literackich historie bohaterów często są budowane na zasadzie kontrastu lub paralelizmu (równoległości). Jaką zasadę kompozycyjną zastosował Stefan Żeromski, przedstawiając losy Radka i Borowicza?

Żeromski w konstrukcji Syzyfowych prac posłużył się kontrastem. Losy Marcina Borowicza, którego rodzice poświęcają wiele, aby chłopiec mógł się kształcić są kontrastowe z dziejami Andrzeja Radka, który sam musi walczyć o możliwość dalszej edukacji.

3. Jak rozumiesz słowa nauczyciela Andrzeja Radka Antoniego Paluszkiewicza przywołane w temacie lekcji?
"Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony" - to słowa Antoniego Paluszkiewicza wypowiedziane do Andrzeja Radka. Dla młodego chłopca z chłopskiej rodziny było to motto życia. Nauka to niekończący się proces. Człowiek może i powinien nieustająco się rozwijać i poszerzać granice tego, co nieznane.

4. Porównaj głównych bohaterów Marcina Borowicza i Andrzeja Radka:
Zobacz: Porównanie w tabeli Marcina Borowicza i Andrzeja RadkaPolecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Syzyfowe prace - streszczenie
2  Wskaż podobieństwa pomiędzy Żeromskim a Borowiczem
3  Pozostali bohaterowie Syzyfowych prac