Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Syzyfowe prace - streszczenie krótkie


Ośmioletni Marcin Borowicz jedzie, wraz z rodzicami, do szkoły elementarnej w Owczarach. Przez najbliższe 3 lata będzie przygotowywał się, pod okiem pana Wiechowskiego, do egzaminu wstępnego do gimnazjum. Marcin, nie bez problemów poznaje podstawy języka rosyjskiego, arytmetyki i religii. Towarzyszy mu tęsknota za rodzinnym domem w Gawronkach i samotność.

Marcin pomyślnie zdaje egzaminy do gimnazjum w Klerykowie dzięki łapówce (pod pozorem korepetycji) dla egzaminatora - pana Majewskiego. Chłopiec mieszka u pani Przepiórkowskiej na stancji. Kiedy umiera jego matka chłopiec dopiero po czasie zdaje sobie sprawę z pustki, którą musi wypełnić.

W trakcie nauki w gimnazjum Marcin powoli ulega rusyfikacji. Chodzi do rosyjskiego teatru, zakłada koło literatury rosyjskiej.

W szkole pojawia się Andrzej Radek. Chłopiec żyje w skrajnej biedzie, starając się godzić naukę i pracę korepetytora. Przez swoje wiejskie pochodzenie jest wyszydzany przez innych. Po lekcji arytmetyki bije jednego ze swoich oprawców - Tymkiewicza i zostaje wyrzucony z gimnazjum. Marcin Borowicz wstawia się jednak za nim u inspektora Zabielskiego, dzięki czemu może wrócić do szkoły.

Kostriulew na lekcji historii drwi z polskich zakonnic, w ich obronie staje Walecki. Borowicz odcina się od kolegi, mówiąc, że to jego własne poglądy. Walecki zostaje wychłostany.

Do siódmej klasy dołącza Bernard Zygier. Nowy kolega został wyrzucony z warszawskiego gimnazjum. Gdy na lekcji języka polskiego recytuje Redutę Ordona w chłopcach budzą się uczucia patriotyczne. Razem z Borowiczem i Radkiem spotykają się w Starym Browarze u Gontali, aby czytać polską literaturę i poznawać polską historię. Marcin czuje złość i nienawiść do rosyjskich nauczycieli, czego wyraz daje obrzucając pana Majewskiego błotem.

W trakcie przygotowań do matury Marcin zakochuje się w Annie Stogowskiej ps. "Biruta". Mimo, że nie wypowiedzieli do siebie słowa, łączy ich silne uczucie. Marcin zdaje maturę i próbuje odnaleźć Annę. Gdy dowiaduje się, że „Biruta” wyjechała z rodzicami do Rosji popada w rozpacz. Ze wsparciem przychodzi jednak jego przyjaciel – Andrzej Radek.Mapa serwisu: