Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Znalazła się w dużym pomieszczeniu, urządzonym pięknymi, staroświeckimi meblami. Na łóżku z baldachimem leżał chłopiec, głośno płacząc ze złości. Mary popatrzyła na niego zdumiona, nie wiedząc, czy to jawa czy też sen. Powoli zbliżyła się do łoża, a chłopiec spojrzał na nią przerażony, pytając, czy jest duchem. Mary odparła, że nie. Chłopiec wyjaśnił, że ma na imię Colin i jest synem Archibalda Cravena. Jego słowa zaskoczyły dziewczynkę. Podeszła bliżej, a Colin dotknął jej, upewniając się, że ma przed sobą żywą istotę. Przyznał, że nie wiedział, iż Mary zamieszkała w jego domu, a ojciec nie pozwalał, aby ktokolwiek o nim rozmawiał lub zbliżał się do niego. Potem dodał, że będzie garbaty i na pewno umrze. Mary zdumiała się jeszcze bardziej, dopytując się, czy wuj go odwiedza. Chłopiec odrzekł, że ojciec czyni to rzadko i najczęściej, kiedy on śpi, ponieważ go nienawidzi za to, że matka zmarła przy jego narodzinach.

Mary z żalem stwierdziła, że pan Craven nienawidzi również ogrodu, który tak bardzo kochała jego żona. Colin wyjaśnił, że rzadko opuszcza dom, bo nie lubi, kiedy ludzie mu się przyglądają. Wcześniej nosił żelazny gorset, lecz pewien znany lekarz z Londynu uznał, że to zbyteczne i zalecił mu przebywanie na świeżym powietrzu. Potem poprosił Mary, aby opowiedziała mu o sobie. Dziewczynka rozsiadła się wygodnie w dużym fotelu, odpowiadając na jego liczne pytania. Nie mogła uwierzyć, że Colin mając tyle pięknych zabawek, niczym się nie interesował. Chłopiec odparł, że wszyscy uważają, iż niedługo umrze i każdy musi spełniać jego żądania, gdyż gniew bardzo mu szkodzi. Zainteresował się tajemniczym ogrodem, który został zamknięty dziesięć lat temu, lecz odpowiedzi Mary były zdawkowe i wymijające. Chcąc odwrócić jego uwagę od ogrodu, spytała, dlaczego sądzi, że umrze. Obojętnym głosem wyjaśnił, że odkąd tylko pamięta wszyscy tak uważają. Świadomość, że wkrótce umrze, była dla niego przykra i kiedy czuł się źle, płakał i krzyczał. Potem powrócił do tematu ogrodu i postanowił, że rozkaże, aby go tam zaniesiono. Mary z rozpaczą pomyślała, że wszystko przepadnie.

Z rozpaczą wykrzyknęła, by nic nie mówił służbie, bo wówczas ogród przestanie być tajemnicą. Zaczęła szybko mówić o tym, że mogliby razem przywrócić ogród do życia, pielęgnując róże i inne kwiaty. Zapewniła go, że odszuka furtkę i wówczas będą mogli tam razem chodzić. Colin rozmarzył się, mówiąc, że nigdy nie miał żadnej tajemnicy. Mary uspokoiła się, mając nadzieję, że zdołała przekonać go do zachowania tajemnicy. Zaczęła opowiadać o tym, jak wyobraża sobie ogród, a Colin leżał słuchał jej z uśmiechem, który rozjaśnił jego udręczoną twarzyczkę. Potem poprosił ją, żeby pociągnęła za sznur, wiszący nad kominkiem. Kiedy Mary wypełniła jego polecenie, rozsunęła się jedwabna kotara, odsłaniając portret młodej, pięknej kobiety. Z żalem wyjaśnił, że przedstawia jego matkę, której czasami nienawidzi, ponieważ umarła i przez to wyrządziła mu wielką krzywdę. Mary zaciągnęła zasłonę i wróciła na swoje miejsce. Obiecała, że postara się odwiedzać chłopca, gdy tylko będzie mogła. Colin uznał, że zachowa w tajemnicy fakt, iż ją poznał. Ustalili, że Martha będzie informowała Mary o wyjściach pielęgniarki, która opiekowała się nim. Dziewczynka siedziała przy nim, nucąc hinduską piosenkę, dopóki nie zasnął, po czym wróciła do swojego pokoju.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułce
2  Dick Sowerby - charakterystyka
3  Uniwersalizm i problematyka Tajemniczego ogrodu