Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po pierwsze, turystów zwabiały ruiny starego zamku z okrągłą wieżą, gdzie według podań ludowych zazdrosny hrabia Renato di Challant zamknął swoją żonę, księżniczkę Marię di Bra-ganza i zagłodził ją na śmierć (stąd nazwa wieży Bramafan, czyli Krzyk Głodu).

Drugim ważnym punktem na mapie podróżników była druga wieża, kwadratowa i zbudowana częściowo z marmuru, oddalona od tego miejsca o kilkaset metrów. Według legend ludowych była Wieżą Strachu - Torre dello Spavento, gdyż uchodziła za siedzibę duchów i w pochmurne noce widywano w jej drzwiach białą damę trzymającą w dłoni lampę. Bohater dowiedział się z dalszej lektury, że około roku 1782 Wieżę Strachu odrestaurowano i otoczono wysokim murem, zamieniając w schronienie trędowatego nieszczęśnika pochodzącego z małego księstwa Oneglia. Mężczyznę zamknięto w wieży, miał w niej umrzeć. Legenda głosiła, że nie miał jeszcze dwudziestu lat, gdy to się stało. Szpital w Aoście zobowiązał się dostarczać mu żywność, a władze miejskie zaopatrzyły go w trochę mebli i w narzędzia ogrodnicze. Nie widywał nikogo z wyjątkiem człowieka, który co tydzień przynosił mu zapasy żywności ze szpitala, oraz księdza zachodzącego czasem do Torre dello Spavento z pociechą religijną.

W piętnaście lat od zamknięcia trędowatego, autor czytanej przez bohatera książki znalazł się w Aoście jako oficer wojsk sabaudzkich. Któregoś dnia, przechodząc obok wzniesionego dokoła wieży muru, zobaczył niedomkniętą furtkę i wszedł z ciekawości do środka. Wewnątrz obiektu ujrzał skromnie ubranego człowieka, opartego o drzewo i pogrążonego w głębokiej zadumie, który smutnym głosem zapytał go o powód wizyty.

To spotkanie stało się początkiem dialogu de Maistre i trędowatego, który był wdzięczny za zainteresowanie i chęć poznania, ponieważ do tej pory wzbudzał w ludziach tylko litość i obrzydzenie: Jest już dla mnie wielką pociechą widzieć człowieka i słyszeć dźwięk głosu ludzkiego, który zdaje się umykać mojej uwadze.

Gość pytał mieszkańca wieży o jego siedzibę, nie krył podziwu dla ogrodniczych umiejętności i pasji trędowatego, który na dużym klombie nasłonecznionej części ogrodu wyhodował rzadkie kwiaty z nasion dzikich roślin żyjących na stokach Alp, wiele gatunków drzew owocowych i winną latorośl, nigdy nie dotykając swoich prac!


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki/motywy „Wieży”
2  Nauczyciel - charakterystyka
3  Budowa opowiadania „Wieża” - kompozycja szkatułkowaStreszczenia książek
Tagi: