Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niektórzy twierdzili, że został przedterminowo emerytem po wywołaniu skandalu nieudaną próbą samobójczą… Domek kupił w 1938 roku od owdowiałego lekarza wiejskiego i natychmiast się przeprowadził.
W ciągu sześciu ostatnich lat życia widziano go we wsi zaledwie parę razy. Nie rozmawiał z nikim prócz stałych dostawców i nie odpowiadał na zwykłe w tych stronach pozdrowienia kierowane do nieznajomych, dlatego rozpuszczono plotki o jego szaleństwie, a domek nazwano La bara siciliana — „trumną sycylijską”. Utrzymywał się z comiesięcznej pensji emerytalnej.

Gdy w sierpniu 1944 roku do doliny Elvo przybyły resztki rozbitej dywizji SS, wyłapywano mężczyzn na roboty do Niemiec, czemu zapobiegała istniejąca w całym rejonie partyzancka siatka informacyjna. Mężczyźni zawsze chowali się przed łapanką i wszystko się udawało, aż do dnia, gdy zdenerwowany niemiecki sierżant zagroził, że jeśli w ciągu dwóch godzin nie znajdzie się choć jeden męski mieszkaniec wsi, za ucieczkę ojców, mężów i synów zapłaci swoim życiem proboszcz. Dalsze fakty nie są już tak znane. Nie wiadomo, kto zaproponował staruszka na ofiarę. Kiedy znalazł się pod lufą żołnierskiego karabinu, wtedy się przestraszył i zaczął błagać o darowanie życia. Tłumaczył, że nie jest za nic odpowiedzialny, że jest z Turynu, że nie wie o niczym, co dzieje się we wiosce… Faszyści w zamian rozstrzelali proboszcza.

Nazajutrz martwe, zimne ciało nauczyciela w jego domu odnalazł bileter autobusu. Sycylijczyk nie potrafił dalej żyć ze świadomością przyczynienia się do śmierci kleryka.


VII

Bohater wielokrotnie próbował napisać opowieść o ostatnich sześciu latach życia mieszkańca Wieży w Aoście i zawsze odkładał bezradnie pióro, mniej więcej w połowie każdej nowej wersji. Tak samo jak de Maistre, nie potrafił sobie wyobrazić wiecznej samotności, która przejmowała ich obu przerażeniem.

Za motto do swojej opowieści chciał użył dwuwiersza z City of Dreadful Night Jamesa Thomsona:
Bo życie to sen jedynie, co kształtami wraca
Raz częściej, raz rzadziej, a czasami nocą...


Nie zdołał też nigdy ustalić okoliczności, w jakich umarł Pier Bernardo Guasco, choć nie raz jeszcze po wojnie wracał do Aosty i rozpytywał ludzi. Natknął się tylko na dwa warianty. Jeden głosił, że na krótko przed śmiercią Lebrosso przestał przyjmować żywność i zagłodził się na śmierć. Drugi z kolei, że gdy w pochmurną marcową noc wyszedł z lampą w dłoni na pustą ulicę i spotkał paru przechodniów, uciekł z powrotem do Wieży ścigany kamieniami i przekleństwami, i wkrótce potem zakończył życie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Problematyka „Wieży” Grudzińskiego
2  Nauczyciel - charakterystyka
3  Charakterystyka LebrossoStreszczenia książek
Tagi: