Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ambroży Kleks jest głównym bohaterem powieści Jana Brzechwy, nauczycielem i wychowawcą chłopców, uczących się w jego Akademii. Jest to postać niezwykła i bardzo barwna.

Jest on mężczyzną w średnim wieku, choć w rzeczywistości jest młodszy o dwadzieścia lat od Adasia Niezgódki. Jest średniego wzrostu i nie wiadomo, czy jest gruby, czy też chudy, ponieważ zawsze ma na sobie za duże ubrania. Ubiera się w szerokie spodnie, obszerny i długi surdut koloru bordowego bądź czekoladowego, cytrynową kamizelkę zapinaną na szklane guziki oraz sztywny i bardzo wysoki kołnierzyk. Zamiast krawatu nosi aksamitną kokardkę.

Ma ogromną, bujną czuprynę, mieniącą się wszystkimi kolorami tęczy, a jego twarz częściowo zasłania czarna jak smoła i zwichrzona broda. Większą część twarzy pana Kleksa zajmuje nos, przekrzywiony na prawo lub lewo zależnie od pory roku, na którym tkwią srebrne binokle. Pod nosem ma długie i sztywne wąsy koloru pomarańczowego. Oczy pana Kleksa są niczym dwa świderki i patrzą przenikliwie na rozmówcę.

Pan Kleks różni się od innych ludzi przyzwyczajeniami. Jego ulubionym przysmakiem są motyle. Zjada również pigułki na porost włosów i kolekcjonuje piegi. Potrafi on dosłownie wszystko – zna myśli swych uczniów, unosi się w powietrzu i przyrządza potrawy z kolorowych farb. Jest człowiekiem niezwykle mądrym i wszechstronnie wykształconym, a całą wiedzę przekazał mu chiński uczony, doktor Paj-Chi-Wo.

Pan Kleks słynie ze swego roztargnienia i każdego ranka zapomina o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia. Pamięć odzyskuje dzięki magicznemu napojowi. Przez swoich uczniów jest kochany i szanowany, a chłopcy cenią go za dobroć i to, że nigdy się na nich nie gniewa. Jest łagodny, dobroduszny i z wyrozumiałością podchodzi do każdej żywej istoty oraz do przedmiotów i rozmaitych sprzętów. Ambroży Kleks jest postacią niezwykle pozytywną, wzbudzającą sympatię i uśmiech.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe
2  cytaty
3  Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”Komentarze: Ambroży Kleks - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-27 15:32:28

Idealne! Dzięki pisałam również fajny komentarz przy histori szpaka Mateusza. Waszego/Twojego wydawnictwa.


2018-10-22 22:31:46

Pan Kleks to moja ulubiona postać.Czytałam go jako lekturę i bardzo mi się spodobało. Tylko szkoda, że później zmienił się w guzika ;(;( Ale czy tak czy tak był na prawdę fajną postacią. A to jego charakterystyka :Ambroży Kleks jest głównym bohaterem powieści Jana Brzechwy, nauczycielem i wychowawcą chłopców, uczących się w jego Akademii. Jest to postać niezwykła i bardzo barwna. Jest on mężczyzną w średnim wieku, choć w rzeczywistości jest młodszy o dwadzieścia lat od Adasia Niezgódki. Jest średniego wzrostu i nie wiadomo, czy jest gruby, czy też chudy, ponieważ zawsze ma na sobie za duże ubrania. Ubiera się w szerokie spodnie, obszerny i długi surdut koloru bordowego bądź czekoladowego, cytrynową kamizelkę zapinaną na szklane guziki oraz sztywny i bardzo wysoki kołnierzyk. Zamiast krawatu nosi aksamitną kokardkę. Ma ogromną, bujną czuprynę, mieniącą się wszystkimi kolorami tęczy, a jego twarz częściowo zasłania czarna jak smoła i zwichrzona broda. Większą część twarzy pana Kleksa zajmuje nos, przekrzywiony na prawo lub lewo zależnie od pory roku, na którym tkwią srebrne binokle. Pod nosem ma długie i sztywne wąsy koloru pomarańczowego. Oczy pana Kleksa są niczym dwa świderki i patrzą przenikliwie na rozmówcę.
Streszczenia książek
Tagi: