Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
6. Dwoje pierwszych szczęśliwców
Pierwszego szczęśliwca znaleziono nazajutrz – to dziewięcioletni Augustus Gloop. Na zdjęciu w gazecie był otyły. Na jego cześć miejscowość z której pochodził urządziła święto. Jego matka uważała, że skoro syn je – widocznie tego potrzebuje. Dziadkowie skrytykowali matkę i syna. Cały świat ekscytował się konkursem, wszyscy na potęgę kupowali czekolady, zarówno nobliwe damy, dzieci, a nawet jeden gangster, który zrabowane pieniądze przeznaczył na słodycze.
Próbowano podrobić Talon (rodzina z Rosji), a także skonstruować maszynę, która znalazłaby talon bez otwierania opakowania. W przeddzień urodzin Charliego okazało się, że drugą wybranką jest pochodząca z dalekiego miasta Veruca Salt. Jej ojciec, właściciel fabryki orzeszków, zaczął masowo wykupywać czekolady, a ich rozpakowywaniem zajęły się pracownice z jego zakładu. Dni mijały aż w końcu udało się uszczęśliwić dziewczynkę. Dziadkowie stwierdzili, że to rozpuszczona pannica. Kolejnego dnia miały odbyć się urodziny Charliego.

7. Urodziny Charliego
Następnego dnia Charlie otrzymał swój prezent – karmelkowo-miodową czekoladkę Wonki. Z niecierpliwością w obecności całej rodziny miał rozpakować prezent. Rodzice i dziadkowie uprzedzali go, by nie przejmował się brakiem Złotego Talonu, a docenił smak czekolady. Mimo to sami czuli napięcie, które starali się ukryć. Zaczęli go ponaglać. Charlie jednym ruchem rozerwał opakowanie. W środku była tylko czekolada. Chłopczyk postanowił podzielić ją na siedem równych części, jednak nikt nie chciał się poczęstować. Był już czas, by Charlie poszedł do szkoły.

8. Znalezione następne dwa talony
Wieczorna prasa doniosła, ze znaleziono kolejne dwa talony. Trzeci znalazła Violet Beauregarde. Gdy szybko i głośno opowiadała reporterom o znalezisku trudno ją było zrozumieć, gdyż wciąż żuła gumę. Była niegrzeczna wobec matki, złośliwa, a jej największą pasją było żucie gumy. Dziadkowie Charliego stwierdzili, że jest wstrętna i obrzydliwa. Kolejnym zwycięzcą był Mike Teavee. Reporterom powiedział, by nie przeszkadzali mu w oglądaniu telewizji. Dziewięciolatek był fanem gangsterskich filmów, sam miał kilka zabawkowych egzemplarzy. Dziadkowie zdecydowali, że nie chcą o tym dalej słuchać i zastanawiali się, czy ostatni Talon także zdobędzie źle wychowane dziecko.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Charliego i fabryki czekolady w pigułce
2  August Gloop – charakterystyka
3  Charlie i fabryka czekolady - cytaty