Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
18. Podróż rzeką czekoladową
Z mgły na rzece wyłoniła się różowa szeroka, wiosłowa łódź napędzana przez Umpa-Lumpy. Był to jacht Wonka wydrążony w landrynce. Umpa-Lumpy przywitały gości śmiechem. Veruca Salt znów nagabywała ojca, by kupił jej łódź z Umpa-Lumpami oraz czekoladową rzekę. Charli był pod wrażeniem wszystkiego co zobaczył. Pan Wonka poczęstował go oraz dziadka Joe kubkiem czekolady z rzeki. Wkrótce wpłynęli do tunelu, a Violet z przestrachem zapytała, czy wioślarze wiedzą, gdzie płyną. Pan Wonka zaintonował piosenkę, która świadczyła, że nie wiedzą. Opiekunowie, oprócz dziadka stwierdzili, że zwariował.
Nagle w tunelu rozbłysły światła. Pan Wonka cieszył się z coraz szybszego tempa swej łodzi. W ścianie tunelu Charlie dostrzegł zielone drzwi do magazyny, które zawierał wszystkie śmietany (bitą, tortową, kawową) oraz śmietankę do włosów, co zdziwiło Mikea. Kolejne czarne drzwi miały napis „Bicze, pejcze, batogi” co z kolei zadziwiło Verucę. Pan Wonka wytłumaczył, że służą one do bicia śmietany. Żółte drzwi oznajmiały, że za nimi są wszelkie ziarna: kakaowe, kawowe, galaretowe, dziewkowe. Ostatni rodzaj zdziwił Violet, jednak gospodarz stwierdził, że nie czas na pytani i wkrótce nakazał zatrzymać łódź.19. Hala Wynalazków – niezniszczalne stodropsy i toffi włosiane
Łódź przybiła do drzwi z napisem „Hala Wynalazków. Uwaga: wstęp wzbroniony”. Było to najważniejsze miejsce w fabryce, do którego nawet Umpa-Lumpy nie miały wstępu. Konkurencja wiele by dała, by tam wejść. Pan Wonka zastrzegł, by nic nie dotykać i nic nie próbować, a tym bardziej nie stłuc. Hala Charliemu przypominała kuchnię czarownic, było tam wiele ganków, patelni, czajników, rur. W powietrzu unosił się dym, para i cudowne zapachy. Gospodarz biegał między różnymi naczyniami i miksturami.
Wytłumaczył, że duże zielone dropsy to niezniszczalne stodropsy, czyli dropsy, które mimo ssania nie malały. Przygotowane były z myślą o dzieciach mających małe kieszonkowe. Na razie były na etapie testów – jeden z Umpa-Lumpów ssał drops już od roku. Innym odkryciem było zupełnie nowy gatunek toffi - toffi włosiane. Po ich skosztowaniu rosły włosy, a także wąsy i broda. Jego proporcje nie były jeszcze doskonałe – działał za mocno. Mike chciał podważyć wagę wynalazku, ale przerwał mu pan Willy i zaprosił dalej.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Charliego i fabryki czekolady w pigułce
2  Willy Wonka – charakterystyka
3  Charlie i fabryka czekolady - cytaty