Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Staruszka dostrzegła łyżeczkę, leżącą pod łóżkiem i chwyciła Tomka za ucho, pytając, dlaczego tak okrutnie potraktował bezbronne stworzenie. Chłopiec odparł, że zrobił to z litości, ponieważ gdyby kot miał ciocię, to wypaliłaby mu wnętrzności bez miłosierdzia. Ciotka spojrzała na niego, odczuwając wyrzuty sumienia i złagodniała, zapewniając, że chciała dla niego jak najlepiej. Tego dnia Tomek wcześniej zjawił się w szkole. Od jakiegoś czasu nie bawił się rano z kolegami, lecz kręcił się przed bramą, obserwując drogę. Na horyzoncie pojawił się Jeff i Tomek zagadnął go, starając się dowiedzieć czegoś o Becky.

Przyjaciel jednakże nie zrozumiał, o co mu chodzi i pobiegł do kolegów. Tomek został na drodze, tracąc z każdą chwilą nadzieję. W końcu usiadł, by rozpamiętywać swoje cierpienie. Nagle ujrzał Becky i jego serce podskoczyło z radości. Natychmiast zmienił się w Indianina, skakał, wył, śmiał się, zerkając w stronę dziewczynki, by sprawdzić, czy zauważyła jego popisy. W pewnym momencie obiegł ją i runął jak długi u jej stóp. Panienka odwróciła się, mówiąc, że niektórym wydaje się, że są mądrzy i ciągle się popisują. Tomek zaczerwienił się i wycofał się chyłkiem z poczuciem klęski.

Rozdział XIII

Fakt, że Becky zignorowała jego popisy, wpłynął na ostateczną decyzję Tomka. Stwierdził, że jest sam na świecie i nikt go nie kocha. Rozmyślając, odszedł od budynku szkoły i rozpłakał się, odczuwając ogromną samotność. W tej samej chwili ujrzał swego przyjaciela, Joego Harpera. Ocierając łzy, opowiedział o tym, że w domu nikt go nie lubi i dlatego postanowił uciec za granicę. Okazało się, że Joe również zamierzał odejść w szeroki świat po tym, jak matka zbiła go za wypicie śmietany, której nie tknął. Ruszyli przed siebie, użalając się nad swoim losem i snując plany na przyszłość. Joe zaproponował, by zostali pustelnikami i zamieszkali w jaskini, lecz Tomek szybko przekonał go, aby wybrali życiu piratów. Po tych ustaleniach chłopcy udali się na Wyspę Jacksona. Po drodze spotkali Hucka Finna, który postanowił przyłączyć się do nich. Postanowili spotkać się o północy w ustronnym miejscu nad brzegiem rzeki i każdy miał przynieść wędkę, haczyk oraz prowiant. O umówionej porze Tomek zjawił się z gotowaną szynką i kilkoma drobiazgami. Huck i Joe czekali już na niego. Następnie załadowali swój dobytek na starą tratwę i odbili od brzegu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody
3  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody