Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Tomek Sawyer, tytułowy bohater powieści Marka Twaina, jest sierotą, wychowywanym po śmierci rodziców przez ciotkę Polly. Ze starszą kobietą łączą go dość szczególne, lecz zarazem niezwykle silne więzi emocjonalne.

Ciotka Polly darzy swego wychowanka szczerą, bezgraniczną miłością i ma pewną słabość do niego. Zawsze jednak stara się kierować dobrem malca, mając nadzieję, że wychowa go na porządnego człowieka, co jest dla niej ogromnym wyzwaniem. Starsza pani uważa bowiem, że malec ma diabła za skórą, a swoimi wyczynami ściąga nieszczęście nie tylko na siebie, ale również na nią jako na dobrą chrześcijankę. Wychowuje go według ściśle określonych zasad, za przewinienia karcąc go, choć serce pękało jej przy każdym uderzeniu rózgą. Miała poczucie, że nie spełnia właściwie swych obowiązków, ponieważ Tomek wielokrotnie odwracał jej uwagę bądź też rozśmieszał ją tak, że zapominała o jego złych uczynkach. Do opieki nad malcem podchodziła bardzo poważnie, nie chcąc czuć się winną jego zguby. Często traktowała go z nieufnością, świadoma jego kłamstw i wykrętów. Zawsze jednak otaczała go troską i opieką, martwiła się o jego dobro i dbała o jego zdrowie, aplikując mu rozmaite, dziwaczne leki. Po zniknięciu Tomka nie ukrywała swojej rozpaczy, modliła się o jego powrót.

Tomek darzył ciotkę miłością, choć nauczył się wykorzystywać jej dobroć i naiwność. Uważał, że jej metody wychowawcze utrudniają mu życie i ograniczają jego wolność. Wymyślał różne sposoby, aby zadowolić ciotkę, wkładając w to jak najmniej wysiłku. Choć często sprawiał jej przykrość, zawsze odczuwał wyrzuty sumienia i potrafił przebłagać ją, usprawiedliwiając swoje postępowanie nierozsądkiem i zapalczywością. Miał też świadomość, że niejednokrotnie swoim zachowaniem sprawia jej przykrość. Jego prawdziwe uczucia do ciotki uwidoczniły się w chwili, gdy ujrzał ją płaczącą i podlącą się o jego powrót do domu. Odczuł wówczas żal i postanowił wrócić do domu.

Relacje Tomka i ciotki Polly to typowe relacje dziecka z osobą dorosłą. Starsza pani na pierwszym miejscu stawia wychowanie chłopca według określonych zasad, kieruje się jego dobrem i poczuciem odpowiedzialności wobec niego. Chłopiec natomiast uważa, że nie potrzebuje nadzoru dorosłych, a zasady, jakie narzuca mu ciotka, są dla niego ograniczaniem wolności. W rzeczywistości łączy ich szczera i silna miłość, której ciotka jest świadoma, a do której Tomek nie potrafi otwarcie się przyznać.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przygody Tomka Sawyera - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Tomka Sawyera
3  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody