Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po kilku minutach zapomniał o swoich zmartwieniach i z zapałem zaczął ćwiczyć gwizdanie za pomocą metody, której nauczył się od pewnego Murzyna. Wkrótce osiągnął mistrzostwo i pogwizdując radośnie wyruszył na ulicę. Nieoczekiwanie dostrzegł nieznajomego chłopca, ubranego elegancko, co w zwykły dzień było naprawdę zdumiewające. Przez parę minut obaj stali naprzeciw siebie, w milczeniu. W końcu Tomek, pełen pogardy dla przybysza, spytał się, czy chce oberwać w ucho. Przez jakiś czas spierali się, wygrażając się sobie, wreszcie Tomek krzyknął, aby chłopiec wynosił się. Rozpoczęła się szamotanina, lecz żaden nie mógł zyskać przewagi nad przeciwnikiem i odskoczyli od siebie. Tomek narysował na piasku kreskę, grożąc, że jeśli chłopiec przekroczy ją, to dostanie lanie. Rywal natychmiast przeskoczył linię i z dumą popatrzył na Tomka, który oznajmił, że pokaże na co go stać, jeśli dostanie dwa centy. Chłopiec wyciągnął z kieszeni dwa miedziaki i podał je przeciwnikowi, uśmiechając się szyderczo. Tomek wytrącił mu monety z ręki i obaj rzucili się na siebie, przewracając się na ziemię. Wreszcie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Tomka, który zdołał usiąść na wrogu i zaczął okładać go pięściami. Nieznajomy rozpłakał się z bezsilności i wściekłości. Tomek puścił go i ruszył w stronę domu.

Chłopiec odgrażał się i nagle rzucił w niego kamieniem, po czym uciekł. Tomek gonił go aż do domu i przez jakiś czas stał przed bramą, wyzywając przeciwnika do dalszej walki. Wreszcie został przepędzony przez matkę zdrajcy i odszedł, zapowiadając, że i tak się odegra. Do domu wrócił bardzo późno i wszedł ostrożnie przez okno, lecz natknął się na ciotkę, która na widok jego zniszczonego ubrania postanowiła, że surowo ukaże swego ulubieńca.

Rozdział II

Następnego dnia, w słoneczny sobotni poranek, Tomek zjawił się na ścieżce, niosąc wiaderko z rozrobionym wapnem i pędzel na długim trzonku. Zerknął na parkan i natychmiast stracił dobry humor. Westchnąwszy ciężko, zanurzył pędzel w farbie i zaczął malować ogrodzenie. Po chwili zrezygnowany usiadł na pniu. Dostrzegł Jima, który z wiadrem w ręku szedł po wodę do studni publicznej. Tomek, który do tej pory uważał noszenie wody za coś godnego pogardy, z żalem pomyślał, że przy studni zawsze gromadziły się dzieci i bawiły się wesoło. Zaproponował Jimowi, że pójdzie po wodę, a przez ten czas Murzynek będzie malował płot. Malec potrząsnął przecząco głową, mówiąc, że ciotka Polly zabroniła mu słuchać Tomka i nakazała, by wypełniał jej polecenia.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  Przygody Tomka Sawyera - cytaty
3  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody