Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biedne zwierzę z rozpaczą chwyciło perukę pana Dobbinsa i natychmiast zniknęło w dziurze. Wszyscy ze zdumieniem patrzyli na łysą głowę wychowawcy, którą syn malarza szyldów podczas drzemki mężczyzny pozłocił farbką. Uroczystość została przerwana i rozpoczęły się wakacje.

Rozdział XXIII

Tomek zapisał się do stowarzyszenia „Orędowników Wstrzemięźliwości”, ponieważ spodobały mu się ich wspaniałe insygnia. Złożył uroczyste śluby, przysięgając że jako członek zgrupowania nie będzie palił, żuł tytoniu i przeklinał. Bardzo szybko zaczął się męczyć, nie mogąc robić zakazanych rzeczy, lecz od wystąpienia z towarzystwa powstrzymywała go szansa na pokazanie się z czerwoną szarfą. Szarfa miała zostać założona na pogrzeb sędziego pokoju, pana Frazera, który był ciężko chory. Przez kilka dni chłopiec zbierał informację o stanie zdrowia staruszka i czuł się coraz bardziej zniechęcony. Wreszcie zgłosił wystąpienie z „Orędowników” i tego samego dnia sędzia zmarł. Tomek postanowił, że już nigdy nie zaufa ludziom na stanowisku. Pogrzeb był wspaniały, a stowarzyszenie przygotowało doskonały występ, który obserwował z zazdrością. Stwierdził też, że zakazane przyjemności straciły cały urok, a wytęsknione wakacje zaczynały mu powoli ciążyć. Przez dwa dni wraz z Joe Harperem założył zespół śpiewaczy, potem bawili się w cyrk, lecz w końcu zapanowała nuda.

Becky wyjechała do swych rodziców na wakacje, odbierając Tomkowi resztki radości życia. Straszna tajemnica, którą skrywał, dręczyła go coraz bardziej. Potem zachorował na odrę i przez dwa tygodnie leżał w łóżku, zobojętniały na wszystko. Kiedy wyzdrowiał i wyszedł do miasta, zauważył, że w jego mieszkańcach nastąpiło „religijne odrodzenie”. Napotykani koledzy raczyli go cytatami z Biblii, a czarę goryczy przepełnił fakt, że nawróceniu uległ nawet Huck Finn. Rozgoryczony wrócił do domu i położył się, przekonany, że tylko on jest potępiony na wieki. W nocy rozpętała się burza. Tomek, pogrążony w śmiertelnym strachu, czekał na swoje przeznaczenie. Nazajutrz ciotka Polly musiała wezwać lekarza, ponieważ u chłopca nastąpił nawrót choroby. Kolejne trzy tygodnie spędził w łóżku, przekonany, że koledzy całkowicie zapomnieli o jego istnieniu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody
3  „Tę książkę czyta się z zapartym tchem” – list