Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tomek zapewnił, że ciotka na pewno niczego nie zauważy i obiecał, że w zamian za malowanie odda Jimowi białą kulę. Pokusa okazała się silniejsza i Murzynek odstawił wiadro. Po chwili uciekał z obolałymi plecami, a Tomek energicznie machał pędzlem, zerkając w stronę ciotki, która z triumfem w oczach wracała do domu. Zapał chłopca szybko osłabł. Odczuł głęboki smutek na myśl, ile radosnych rzeczy go ominie i że za chwilę pojawią się w pobliżu inni chłopcy i będą się z niego wyśmiewali. Nagle wpadł na pewien pomysł i zaczął malować dalej.

Wkrótce dostrzegł Bena Rogersa, który zbliżał się do niego w podskokach. Tomek udał, że nie zwraca na niego uwagi, po chwili odszedł nieco od ogrodzenia, oceniając swoją pracę. Ben zaśmiał się, stwierdzając, że kolega został nieźle wrobiony. Tomek spojrzał na niego zdumiony, odpowiadając, że nie pracuje, lecz wykonuje zadanie, które nie trafia się człowiekowi codziennie. Ben przestał jeść jabłko i coraz bardziej zaintrygowany śledził każdy ruch kolegi. Tomek malował z uporem, co jakiś czas oceniając krytycznym okiem swoją pracę. Wreszcie Ben poprosił go, aby pozwolił mu trochę pomalować. Tomek miał już się na to zgodzić, lecz nieoczekiwanie zmienił zamiar, wyjaśniając, że ciotka ma ogromne wymagania i bardzo jej zależy, aby parkan był ładnie pomalowany. W końcu uległ błaganiom Bena i z niechęcią oddał mu pędzel. Sam usiadł na beczce, radośnie obmyślając plan wykorzystania innych chłopców. Co chwilę jakiś kolega zjawiał się przy parkanie, by wyśmiewać się z Tomka, lecz ostatecznie zostawał, by malować płot. W zamian Tomek otrzymywał wiele przydatnych rzeczy i kiedy zapadł wieczór, dosłownie pławił się w bogactwach. Dzień spędził leniwie, w miłym towarzystwie, a parkan został pokryty trzema warstwami wapna. Chłopiec z radością stwierdził, że świat nie jest taki zły.

Rozdział III

Po wykonanej pracy Tomek stanął przed ciotką Polly, która zdumiała się na jego widok, przekonana, że już dawno porzucił malowanie parkanu. Spytał, czy może już się bawić i zapewnił ją, że pomalował cały parkan. Kobieta, nie dowierzając jego słowom, wyszła przed dom i ze zdziwieniem stwierdziła, że płot jest pomalowany bardzo starannie. Pochwaliła wychowanka, dodając, że powinien częściej starać się pomagać i pod wrażeniem jego dokonania, zaprowadziła go do spiżarni. Podała mu jabłko, wygłaszając przemowę o zdobywaniu rzeczy w uczciwy sposób. Tomek wysłuchał jej, kradnąc pączka, po czym wybiegł z domu. W oddali dostrzegł Sida, wchodzącego po zewnętrznych schodach na piętro. W przypływie gniewu zaczął go obrzucać grudkami ziemi i zanim ciotka zdążyła zareagować, przeskoczył przez płot i zniknął. Po wyrównaniu rachunku z bratem odczuł wewnętrzny spokój.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody
3  O tym, jak Tomek poszukiwał skarbu i został bogaczem – opis przygody