Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Elektrosmok to stworzony przez maszynę cyfrową na księżycu smok. Był potężny, z księżyca budował swoje ciało i zaczął zagrażać planecie króla Poleandra. W depeszy zażądał oddania tronu. Zmienił się w nicość, gdy zaczął odejmować siebie.
Stara maszyna cyfrowa – zgodnie z jej radami rządził Poleander. Maszyna doradzała mu we wszystkim, czasem miała odmienne zdanie niż władca. Znając swą moc kazał mianować się Wielkim Hetmanem Cyfrowym i zwracać „Wasza Ferromagnetyczność”. Maszyna była sprytna, jednak potrafiła się zepsuć ze starości i wydawać niezrozumiałe komunikaty. Była łasa na władzę i pragnęła obalić króla, jednak ten w porę ją unicestwił i zmienił w „elektrosmołę”.

„Doradcy króla Hydropsa”
Hydrocyber Amassyd – jeden z królewskich ministrów. Chciał przyszłemu królewiczowi zaprogramować niechęć do Dioptryka. Nie dbał o doradzanie, a jedynie o wygraną w rywalizacji z Dioptrykiem. Gdy ten poddał się miniaturyzacji uwięził go w puszce i kazał wynieść za miasto.
Dioptryk – nienawidził Amassyda. Jego przeciwnik namówił szewca, by podbił stopy Dioptryka, przez co ten stał się wyższy. Zdecydował się na pozbawienie go głowy i przeniesienie umysłu do brzucha. Wciąż poddawał się miniaturyzacji, aż został uwięziony w puszce przez Amassyda. Po uwolnieniu przez Frotona oddał mu swą córkę za żonę. Przez przypadek został zniszczony w Sali królewskiej, jednak Froton odtworzył go z pozostawionych części.

Filonauta – był agentem wrogów Akwacji – Mikrocytów i działał na ich rzecz. Planpował podstępnie zaprogramować miłość przyszłego króla do małych form. Miał dred Wielkiej Chlupni. Był łasy na pieniądze, które obiecali mu Mikrocyci. Rywalizował z innymi dostojnikami i tak jak oni uległ manii miniaturyzacji.
Minogar - jeden z królewskich dostojników, podniecała go żądza władzy. Pragnął za wszelką cenę zająć tron Akwacji. Rywalizował z innymi dostojnikami i tak jak oni uległ manii miniaturyzacji.
Hydrops Wszechrybny, syn Ichtiokratesa, od piętnastu wieków władał Akwacją, podwodnym królestwem założonym przez Argonautyków. Odniósł wiele zwycięstw w walce z Mikrocytami. Zapragnął by jego dostojnicy wymyślili mu syna.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Przyjaciel Automateusza - streszczenie, plan wydarzeń
2  Bajka o królu Murdasie - streszczenie, plan wydarzeń
3  Problematyka „Bajek robotów”