Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Trzej elektrycerze”
Występuje tu trzech najeźdźców planety Kronii – elektrycerz Mosiężny, Żelazny oraz Kwarcowy. Są to wojownicy, którzy napadają na obce planety, by się wzbogacić, zdobyć unikalne skarby. Wojowników gubi ich chciwość i zaślepienie, mimo starań wszyscy giną na Kryonii. Są głupi, ponieważ myślą, że uda im się zdobyć skarby, które mogą istnieć jedynie wśród Kryonów, ponieważ zbudowane są z gazów i lodu.
Oprócz tego w bajce poznajemy ogromnego rycerza, wodza Kryonidów Boreala, a także Jenerała-Minerała – Alcybuda Białego, strażnika skarbów królewskich odznaczonego wielką gwiazdą Szronu, którego pierś przecinały rzędy orderowych sopli oraz księcia Astroucha posiadającego kosztowną azotową zbroję. Nie udaje im się pokonać Kwarcowego. Osiąga to dzięki przebiegłości mędrzec – Baryon Lodousty.„Uranowe uszy”
Architor – okrutny władca planety Aktynuria, zamieszkiwanej przez Palatynidów. Mieszkał w pałacu w platynowej górze. W jego sześciuset komnatach znajdowało się sześćset dłoni władcy. Nękał swych poddanych każąc im nosić uranowe pancerze, czym skazał ich na samotność. Nakładał też na Palatynidów coraz to nowe daniny, podsłuchiwał ich wszędzie wietrząc spisek. Został obalony dzięki podstępowi wymyślonemu przez Kosmogonika. Danina składana przez obywateli planety okazała się zabójcza – król wyleciał wraz z pałacem w powietrze, a z jego sześciuset rąk powstał pierścień wokół planety.Pyron - młody wynalazca z Aktynurii. Umiał ciągnąć druty z platyny, wynalazł telegraf. Był przywódcą spisku przeciw królowi Architorowi, jednak jak o podejrzany trafił do więzienia. Uwolniony przez Kosmogonika zostaje sprawiedliwym władcą po obaleniu Architora.

„Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła”
Poleander Partobon - król Kybery, jako władczy wojownik nad wszystko przedkładał cybernetykę. Wprowadzał cybernetyczne udogodnienia zarówno w kwestiach cywilnych, jak i wojskowych. Wciąż pragnął toczyć wojny, jednak z braku przeciwników musiał sam ich wytwarzać. Sprowadzał tym samym cierpienia na swych poddanych. Przez pomyłkę stworzył elektrosmoka, który zaczął zagrażać jego panowaniu. Dzięki maszynie cyfrowej pokonał go, pokonał także samą maszynę i od tej chwili zajął się wyłącznie cybernetyką cywilną.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Uranowe uszy – streszczenie, plan wydarzeń
2  Bajka o królu Murdasie - streszczenie, plan wydarzeń
3  Doradcy króla Hydropsa – streszczenie, plan wydarzeń