Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Wielkie lanie - plan wydarzeń


1. Maszyna Do Spełniania Życzeń prezentem od Trurla.
2. Niewzruszona praca Klapaucjusza.
3. Prośba o skonstruowanie repliki Trurla.
4. Przejrzenie podstępu.
5. Wielkie lanie sprawione prawdziwemu Trurlowi.

6. Wizyta Klapaucjusza u Trurla.
7. Rozgłoszenie opinii o wielkości Trurla jako konstruktora.
8. Nagrody i zaszczyty Trurla.
9. Zamknięcie się Klapaucjusza w pracowni.

Wielkie lanie – streszczenie


Do Klapaucjusza zastukała Maszyna Do Spełniania Życzeń twierdząc, że jest podarkiem od Trurla. Konstruktor wpuścił ją i zajął się pracą. Podczas niej poprosił maszyną o kilka drobiazgów (farbę, wiertło, śrubki), a po zakończeniu zaczął na poważnie testować wynalazek. Zażądał by maszyna stworzyła Trurla. Maszynie chwilę to zajęło, aż w końcu wyszedł jej Trurl – wierna kopia Trurla.

Replika Trurla pragnęła iść do domu, jednak Klapaucjusz strącił ją do piwnicy i zbił na kwaśne jabłko. Twierdził, że sprawia mu to przyjemność. Wyjaśnił, że jest kopią prawdziwego wynalazcy i że urwie mu głowę. Replika przyznała bojąc się dalszych razów, że jest prawdziwym Trurlem i z ciekawości schował się do wnętrza maszyny by zobaczyć co takiego konstruuje Klapaucjusz. Wynalazca nie uwierzył mu twierdząc, że skoro maszyna zrobiła farby, mogła skonstruować Trurla. Zaczął go okładać twierdząc, że to kara za obrażanie jego przyjaciela – prawdziwego Trurla.

Gdy Klapaucjusz poszedł się położyć Trurl oswobodził się i wraz ze swą maszyną pognał do domu. Na drugi dzień odwiedził go kolega – wynalazca, widząc ślady uderzeń na jego ciele. Trurl powiedział, że od maszyny uzyskał informacje o zachowaniu Klapaucjusza i że jest na niego obrażony. Naukowca zdziwił gniew kolegi. Stwierdził, że zbił replikę, ponieważ kłamała. Przyznał, że Trurl jest wielkim konstruktorem. Spytał, co się stało z repliką Trurla. Oryginał odparł, że była bardzo zła żądna zemsty, dlatego ją rozebrał na części.

Trurl historię o swym wynalazku zaczął wszem i wobec ogłaszać. Udało mu się zmazać nieprzychylny przydomek Konstruktora Najgłupszych Maszyn Rozumnych na świecie i zyskał łaskę króla – otrzymał Order Wielkiej Sprężyny i Gwiazdę Helikonoidalną. Klapaucjusz wściekł się, że chociaż przejrzał podstęp kolegi ten otrzymuje za to profity. Zaszył się w swojej pracowni by konstruować Maszynę Do Spełniania Życzeń.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Uranowe uszy – streszczenie, plan wydarzeń
2  „Bajki robotów” – bohaterowie
3  Problematyka „Bajek robotów”